Przedsiębiorcze Dzieciaki

DRODZY RODZICE!
W tym roku po raz kolejny udało nam się zakwalifikować do projektu „PRZEDSIĘBIORCZE DZIECIAKI”, dzięki czemu „Grupa 4” będzie miała okazję przeżyć mnóstwo przygód z przedsiębiorczością! Bardzo się z tego cieszymy, gdyż nie jest to tajemnicą, że nasze przedszkole wspiera wszelkie formy kreatywnego, twórczego rozwoju dzieci, a rozwijanie przedsiębiorczości dzieci to nowy, innowacyjny trend, ale jakże przydatny w życiu współczesnego, nowoczesnego małego Człowieka.
Projekt pt. „PRZEDSIĘBIORCZE DZIECIAKI” realizowany jest przez Miasto Lublin i Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Projekt „PRZEDSIĘBIORCZE DZIECIAKI” jest innowacyjny w skali całego kraju. Uczestnicy projektu – dzieci w wieku wczesnoszkolnym – mają szansę zdobyć wiedzę z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości, rozwijając przy tym tzw. kompetencje miękkie, m.in. umiejętność pracy w grupie, radzenia sobie ze stresem, wiarę we własne możliwości, kreatywność, zdolność do planowania i konsekwentnej realizacji przedsięwzięć.
Zajęcia z „przedsiębiorczości” odbywają się w piątki. Następne zajęcia odbędą się w dniach: 16.04.2021r., 23.04. 2021r. jeżeli pandemia nie pokrzyżuje nam planów. Po każdym zajęciu dzieci otrzymują koperty z zadaniami do wykonania w domu. Zachęcamy do obserwowania zakładki „Przedsiębiorcze dzieciaki” na stronie internetowej przedszkola i do oglądania fotorelacji z zajęć studentek z dziećmi i nie tylko. 😀

ZAJĘCIE 1- „POZNAJMY SIĘ”
W dniu 19.03.2021 r. Starszaki rozpoczęły przygodę z przedsiębiorczością, realizując temat pierwszego spotkania pt.: „POZNAJMY SIĘ”. Celem tego zajęcia było: integracja grupy z prowadzącym projekt, poznanie symboliki KOZIOŁKA BIZNESMENA i celu jego wizyty, ustalenie zasad udziału w projekcie, wspólne przygotowanie miejsca, w którym zamieszka Koziołek. Te wyjątkowe zajęcia poprowadziły dwie studentki lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej- Pani Ada i Pani Karolina. Panie bardzo szybko nawiązały świetny kontakt z grupą, proponując dzieciom integracyjną zabawę w „Pajęczynkę”. Dzieci przedstawiły się i opowiedziały kilka słów o sobie i swoich zainteresowaniach.
Po zapoznaniu się z Paniami, dzieci wspólnie zastanawiały się, co to znaczy „przedsiębiorczość” i „być przedsiębiorczym”. Podawały przykłady, świadczące o tym, że ktoś jest przedsiębiorcą, np. posiada firmę, wybierały ilustracje, dotyczące przedsiębiorczości, świetnie się przy tym bawiąc.
Następnie przedszkolaki stworzyły wspólnie kontrakt – umowę, dotyczący zachowania na zajęciach z przedsiębiorczości – dzieci podawały pomysły, jak kulturalny i przedsiębiorczy przedszkolak powinien się zachowywać, a jakich zachowań i sytuacji powinien unikać. Wszystkie starszaki przyjęły kontrakt jednogłośnie, zgadzając się na zawarte w nim zapisy.
Kontrakt został przedstawiony naszemu grupowemu Koziołkowi Biznesmenowi, a każde z dzieci podpisało się pod nim własnoręcznie. Nadszedł czas wcielić nasze przedsiębiorcze działania w życie!











NARODOWY BANK POLSKI – spotkanie online.
W dniu 24.03.2021r. dzieci uczestniczyły w formie online w spotkaniu z pracownikiem z lubelskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego panią Ewą, która wzbogaciła naszą wiedzę na temat polskich banknotów obiegowych o nominałach 10 i 20 zł. Pani Ewa bardzo ciekawie opowiedziała nam o historii pieniądza i o władcach znajdujących się na polskich banknotach. Bardzo dziękujemy Pani Ewie za przekazanie nam takiej bogatej wiedzy na temat pieniądza i jego historii. Dzięki temu jesteśmy bogatsi o wiadomości niezbędne dla każdego małego Przedsiębiorcy! Dziękujemy!!!



ZAJĘCIE 2 – TRUDNE SŁOWO „PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ”
W dniu 26.03.2021r. odbyło się drugie zajęcie w ramach projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki”, którego tytuł brzmiał „Trudne słowo – PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ”. Celem tego zajęcia było wyjaśnienie dzieciom pojęć związanych z przedsiębiorczością, pokazanie jak ze zużytych rzeczy zrobić przydatne zabawki, kształtowanie współpracy i współdziałania w małych grupach, rozwijanie wyobraźni i kreatywności u dzieci.
Ponieważ starszaki już na pierwszych zajęciach wiele się dowiedziały na temat przedsiębiorczości, znaczenie tego słowa okazało się całkiem proste. Dzieci zastanawiały się, jakie cechy naszych charakterów czy osobowości ułatwiają nam bycie „przedsiębiorczym”. Opisywały co to znaczy „BYĆ KREATYWNYM”, wykazywać „INICJATYWĘ” i dlaczego przedsiębiorcy przydaje się „ODWAGA”. Następnie miały okazję przekonać się, że wcale nie jest trudno zostać przedsiębiorcą. Przygotowały „coś z niczego”, czyli zupełnie nowe wytwory z nikomu niepotrzebnych już przedmiotów, np. pustych opakowań tekturowych, butelek plastikowych, zakrętek, rolek po papierze, woreczków foliowych itp. Starszaki wykazały się „INICJATYWĄ” i „ODWAGĄ” oraz udowodniły, że są bardzo „KREATYWNE” ! „Z niczego” powstały fantastyczne budowle, roboty… . I powolutku, małymi kroczkami stajemy się prawdziwymi PRZEDSIĘBIORCAMI!
















DRODZY RODZICE!
WYZWANIE NR 2 – informacja dla rodziców każdego dziecka.
Na kolejnym spotkaniu w dniu 16.04.2021r. z Koziołkiem Biznesmenem każde z dzieci będzie prezentować swój talent, swoją pasję lub ulubioną rzecz (nie zwierzę!). Bardzo prosimy o pomoc dziecku w przebraniu się lub przygotowaniu krótkiego występu (piosenki, tańca) lub narysowaniu lub wykonaniu czegoś, co będzie nawiązywało do omawianego tematu. Można wybrać dowolną formę (dostosowaną do możliwości i cech charakteru dziecka). Ograniczeniem jest tylko czas: 5-7 minut dla jednej osoby. Zabawa ma na celu pokazanie dzieciom, że każdy z nas coś lubi, ma jakiś talent czy marzenia. Chcemy też pokazać dzieciom, że aby je zrealizować, trzeba umieć pokonać stres.
PROSIMY ZATEM, BY W TRAKCIE PRZYGOTOWAŃ, PRZEĆWICZYĆ Z DZIEĆMI PREZENTACJĘ W DOMU I POROZMAWIAĆ O SPOSOBACH RADZENIA SOBIE ZE STRESEM. DZIĘKUJEMY! 🙂
PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA
Dnia 19.04.2021r. w naszym przedszkolu zorganizowane zostały warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przez Fundację Primum Auxilium. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek instruktorów dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia, np. utraty przytomności. Nauczyły się podstawowych numerów alarmowych oraz jak wezwać pomoc przez telefon. Duże wrażenie na dzieciach zrobił „fantom”, na którym dzieci uczyły się podstaw reanimacji. Spotkanie to miało na celu kształtowanie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu, upowszechnianie wśród dzieci wiedzy dotyczącej udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przypomnienie prawidłowego sposobu powiadamiania służb ratunkowych o wypadku lub zdarzeniu oraz utrwalenie numerów alarmowych. Szkolenie nie zrobi z przedszkolaków profesjonalnych ratowników, ale nauczy dzieci radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Bardzo ważne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych, bowiem kiedy dorosną, nie będą się bały udzielać pierwszej pomocy.














Lekcja angielskiego w ramach Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności

Udział w programie „Przedsiębiorcze Dzieciaki” stwarza dzieciom nabywanie niezliczonej ilości różnorodnych doświadczeń. Jednym z nich była lekcja angielskiego przeprowadzona dla dzieci w ramach Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności. Dnia 20.04.2021r. nasze przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu online, podczas którego uczyły się języka angielskiego w sposób zabawy z bohaterami programu dla dzieci Tom and Kery, który był emitowany w TVP ABC i dotyczy właśnie nauki języka angielskiego. To spotkanie sprawiło dzieciom dużą frajdę, zwłaszcza, że tego dnia odwiedziła nas pani Paulina Dmochowska – koordynator programu „Przedsiębiorcze Dzieciaki” oraz Biznesowy Koziołek 🙂 Wszystkim dzieciom to spotkanie bardzo się podobało i sprawiło wiele pozytywnych emocji i przeżyć.









ZAJĘCIE 3 – „NASZE PASJE I TALENTY CZYLI PO CO NAM PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ”
Dnia 23.04.2021r. odbyło się trzecie zajęcie w ramach projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki”, którego tytuł brzmiał „NASZE PASJE I TALENTY CZYLI PO CO NAM PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ”. Głównym celem zajęć było kształtowanie u dzieci umiejętności autoprezentacji. Dzieci opowiadały o swoich zainteresowaniach, pasjach, talentach. Nasze Przedsiębiorcze Dzieciaki już wiedzą, że pierwszym krokiem do założenia własnej firmy jest odkrycie w sobie pasji i talentu. Wszystkie prezentacje były nagrodzone oklaskami i pochwałą. Na zakończenie dzieci poznały firmy, które znajdują się na terenie Lublina i przy pomocy pani Karoliny i pani Ady stworzyły gospodarczą mapę Lublina.
























ZAJĘCIE 4 – „NASZA GRUPOWA FIRMA”
„NASZA GRUPOWA FIRMA” to temat ostatniego spotkania z cyklu „Przedsiębiorcze dzieciaki”, które odbyło się dnia 30.04.2021r.
Grupa IV – „Starszaki”, podczas tego zajęcia, wykazała się niebywałymi umiejętnościami współpracy i współdziałania zakładając własną grupową firmę o nazwie „Super magiczne klocki”. Dzieci zaprojektowały logo firmy i ułożyły biznesplan, który ma pomóc firmie w realizacji grupowego marzenia – zakupu klocków magnetycznych. Aby zrealizować ten plan dzieci zadecydowały, że najpierw każdy wniesie swój wkład własny do firmy, czyli raz w tygodniu – w piątek (7.05, 14.05, 21.05, 28.05) przyniesie do specjalnie założonej skarbonki firmy po 1 zł. Ponadto starszaki postanowiły, że ich firma przygotuje kiermasz, na którym wystawi „na sprzedaż” specjalnie przygotowane przez siebie wytwory plastyczno – techniczne „Zwierzątka” – przyborniki na kredki w cenie 5 złotych za sztukę. Tak zebrane pieniądze przyczynią się do spełnienia marzenia grupy IV – zakupu klocków magnetycznych.
Celem tego przedsięwzięcia jest: kształtowanie wśród dzieci nawyku świadomego oszczędzania, pozytywnych postaw związanych z „zarabianiem” pieniędzy i przedsiębiorczością oraz wyrabianie szacunku dla pracy 🙂











SPOTKANIE W FIRMIE ONLINE
Dnia 17.05.2021r. w ramach projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki” zostało zorganizowane spotkanie online w firmie Flow PR Kamila Belczyk-Panków – prowadzącą swoją działalność w branży agencje i doradztwo reklamowe. Podczas tego spotkania dzieci miały możliwość dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat sposobów reklamowania produktów, wykazać się wiedzą dotyczącą znajomości logo znanych firm, a także poćwiczyć umiejętności autoprezentacji siebie oraz formułowania haseł reklamowych. To spotkanie okazało się bardzo interesujące dla dzieci, które bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w rozmowie z panią Kamilą, przy okazji wykazując się posiadanymi kompetencjami społecznymi, komunikacyjnymi i cyfrowymi. Wszystkim bardzo się podobało!!!
Dziękujemy Pani Kamili za poświęcony czas i przekazane treści 🙂




Spotkanie z osobą kreatywną – COMPETIVA ANNA NIZIOŁ – WAGA .
Dnia 19.05.2021r. w ramach projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki” zostało zorganizowane spotkanie z panią Anną Nizioł-Wagą prowadzącą swoją działalność związaną z projektowaniem innowacji i kreatywnych rozwiązań. Podczas tego spotkania dzieci miały możliwość zapoznania się z procesem myślenia projektowego – Design Thinking. Metoda Design Thinking rozwija zdolności empatii, kreatywności i komunikatywności.
Myślenie projektowe oznacza trzy rodzaje aktywności:
Odczuj – podejdź z empatią do problemu, wczuj się, zdefiniuj problem.
Wymyśl – twórz koncepcje rozwiązania, wybierz pomysły.
Zrób – zbuduj i testuj prototyp.
Podczas spotkania pani Anna podzieliła się z nami swoją szeroką wiedzą na ten temat, stopniowo omawiając każdy element myślenia projektowego, zaczynając od empatii aż do testowania prototypu. Zgodnie z założeniami myślenia projektowego, najpierw dzieci dowiedziały się czym w ogóle jest empatia. To był wstęp do tego, żeby wczuć się w sytuację dzieci niepełnosprawnych, które chcą, a niestety nie mogą bawić się na tradycyjnych placach zabaw. Następnie, pracując w zespołach, tworzyły rysunki placów zabaw, przekonując się, że mogą być one niedostosowane np. do dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich. Kolejnym etapem twórczej pracy dzieci było wymyślanie rozwiązań dla usprawnienia placów zabaw tak, żeby były dostępne dla wszystkich. W ostatniej części zajęć, dzieci z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych „budowały” wymyślone przez siebie konstrukcje sprzętów do zabaw. Dzięki sympatycznemu podejściu pani Anny do dzieci i przygotowanych na zajęcia zadaniom, trzeba dodać – bardzo pomysłowym i angażującym dzieci do twórczej pracy – udało się przedszkolakom stworzyć prototyp placu zabaw dostosowany do potrzeb i/lub ograniczeń dzieci niepełnosprawnych.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że tego dnia gościliśmy także panią Paulinę Dmochowską – koordynatorkę programu „Przedsiębiorcze Dzieciaki” oraz Biznesowego Koziołka, co sprawiło dzieciom niemałą niespodzianką i mnóstwo frajdy 🙂 Spotkanie z panią Anną było dla dzieci niezwykle interesujące i wartościowe. Dowiodło, że dzieci są wrażliwe na problemy i potrzeby innych, kreatywne i zainteresowane otaczającym światem.
Bardzo dziękujemy pani Paulinie Dmochowskiej za możliwość wzięcia udziału w tak niezwykle ciekawym wydarzeniu oraz pani Annie Nizioł-Waga za dawkę solidnej wiedzy, pozytywnej energii i niezwykle wartościowy spędzony wspólnie czas 🙂













„Przedsiębiorcze Dzieciaki” – zakończenie udziału w projekcie.
Dzieci z grupy IV uczestniczyły w projekcie „Przedsiębiorcze Dzieciaki” od marca do czerwca b.r. Był to czas pełen ciekawych wydarzeń i spotkań, dzięki którym dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o podstawy przedsiębiorczości, kształtowały kompetencje językowe, społeczne, cyfrowe i nie tylko, a przy okazji świetnie się bawiły 🙂
W ostatnim czasie stało przed nami wyzwanie zaprojektowania wyglądu miasta Lublin oraz Lasu Dąbrowa za 10 lat. Okazało się, że dzieci dysponują dużą wyobraźnią i pomysłowością i w rezultacie udało nam się stworzyć dwie oryginalne części makiety, które na gali podsumowującej projekt zostały połączone z innymi elementami w jedną całość. W ten sposób wszystkie przedsiębiorcze dzieciaki przyczyniły się do stworzenia wizji naszego miasta w przyszłości.
Dodatkowo, w ostatnim czasie zrealizowaliśmy marzenie naszej grupowej firmy o nazwie „Super magiczne klocki”. Z pieniędzy będących wkładem własnym i zebranych podczas kiermaszu przyborników na kredki, przy wsparciu rodziców zakupiliśmy dla dzieci z naszej grupy klocki magnetyczne. Całe przedsięwzięcie związane z założeniem grupowej firmy przyniosło dzieciom wiele korzyści. Bezcenna jest przede wszystkim ich radość związana ze zrealizowanym celem i możliwością tak wyczekanej zabawy klockami. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować rodzicom za zaangażowanie i współpracę w realizacji tego przedsięwzięcia.
Dnia 8.06.2021r. odbyła się gala podsumowująca projekt „Przedsiębiorcze Dzieciaki”. Tego dnia, reprezentacja naszego przedszkola uczestniczyła w gali osobiście, natomiast pozostali łączyli się online z gośćmi, zgromadzonymi w Lubelskim Parku Technologicznym. Dużą niespodziankę sprawiła dzieciom wizyta studentek, które poprowadziły pożegnalne przyjęcie dla małych koziołków biznesmenów oraz przekazały dzieciom upominki od organizatorów projektu. W ramach naszej wdzięczności studentki otrzymały z rąk Pani Dyrektor imienne podziękowania oraz laurki od dzieci. Za udział w projekcie nasze przedszkole, a także każde dziecko indywidualnie otrzymało certyfikat.
Z całego serca pragniemy podziękować organizatorom projektu oraz wszystkim zaangażowanym w jego realizację osobom, życząc samych sukcesów podczas kolejnych edycji „Przedsiębiorczych Dzieciaków” 🙂












