Serdecznie witam Dzieci! Serdecznie  witam Rodziców !         

DBAMY O NASZĄ PLANETĘ –  

„CO TO JEST EKOLOGIA?”

Dzisiejsze zajęcia popołudniowe rozpoczniemy od przypomnienia piosenki   „ Ziemia to wyspa zielona” https://www.youtube.com/watch?v=-ZQTnkXpcCA

                                  

Czy wiecie już jak nazywa się planeta, na której mieszkamy? Posłuchajcie ciekawostek o naszej planecie.

                                                                              

Czy wiecie, że…..
Ziemia krąży wokół Słońca, dzięki czemu mamy pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę…
…ale także obraca się wokół własnej osi, co sprawia, że mamy na niej dzień i noc. 
Wokół Ziemi z kolei krąży Księżyc, który jest jej satelitą.
Jednymi z pierwszych (taaak, wiem, to bardzo naciągane, ale dzieci i tak nie zapamiętają całej genealogii gatunków i kolejności pojawiania się ich na Ziemi) gatunków, które pojawiły się na Ziemi były dinozaury. Wymarły prawdopodobnie na skutek uderzenia w Ziemię asteroidy.
Na Ziemi żyją miliony gatunków roślin i zwierząt, wśród nich także człowiek.
Ziemia w większości składa się z wody.
Ale są na niej również kontynenty. Ten, na którym mieszkamy nazywa się Europa.

Czy wiecie co oznacza słowo: EKOLOGIAZachęcamy Was do obejrzenia filmu  pt. „Ekologiczny dom – bajka edukacyjna” https://www.youtube.com/watch?v=PYd88-RyaLs   


lub wysłuchania opowiadania „Co to jest ekologia?”
 
 
Staś przyszedł do przedszkola znosem na kwintę.   – Przyjechała wczoraj –oznajmił zrezygnowany.
 – Kto? – spytała Marysia.
– Ekociocia. Wszyscy westchnęli ze zrozumieniem, tylko ja oczywiście nic nie rozumiałem. Jacek pochylił się więc nad moim uchem.
– Ekociocia Stasia dba o całą planetę i kiedy do nich przyjeżdża, Staś też musi o planetę dbać, a to nie jest łatwe –wyszeptał.
 – Ale to chyba dobrze dbać o planetę? –powiedziałem. –Nasza planeta jest taka miła. Staś wzruszył ramionami.
 – Musimy segregować śmieci, kupować specjalne jedzenie i nie wolno nam używać dezodorantów. I ciotka wciąż mówi o nas „mordercy”, bo kiedyś znalazła w szafie futro po babci. Na tę rozmowę weszła pani.
 – Ekologia to bardzo ważna nauka –powiedziała.
–  O tym, jak funkcjonuje środowisko, zwierzęta, ludzie, rośliny.          Człowiek potrafi bardzo szkodzić środowisku, twoja ciocia chce na to zwrócić uwagę.
–Tata wczoraj wyszedł, trzaskając drzwiami, gdy zwróciła mu uwagę, że jajko, które je, jest nieszczęśliwe. Wszyscy zaczęliśmy się śmiać, ale mnie ta ekologia nie dawała spokoju. Poszedłem więc do pani.
–Nie jestem duży, prawda? A planeta jest ogromna. Tak? –zapytałem.    –Tak – odpowiedziała pani. –Więc jak mogę się nią opiekować? Nawet nie mogę jej pogłaskać po policzku, gdy jest chora. Bo gdzie ona ma policzek? – Możemy inaczej opiekować się planetą. Coś ci pokażę. I pani zwołała wszystkie dzieci.
 –Słuchajcie, pójdziemy teraz do naszego ogródka i zbierzemy śmieci –powiedziała.
–Nie dość, że przez ekociocię muszę sprzątać w swoim pokoju dwa razy dziennie, to jeszcze w przedszkolu –narzekał Staś. Ale wszyscy wyszliśmy do ogrodu.
 – Przecież jest czysto –powiedziała Marta.
–Więc dobrze się rozejrzyj.  –Pani wykonała w powietrzu ruch ręką.
–Puszka po napoju!
–Jacek wygrzebywał z ziemi na wpół zardzewiałą puszkę. – O, i tuż przy płocie reklamówka. Ktoś nam wrzucił z ulicy – zauważyła Marysia. Po kilku minutach z tego czystego ogródka dała się uzbierać niezła kupka śmieci.      –Widzisz, Paku, nie musisz głaskać planety po policzku, ale możesz jej pomóc nie mieszkać w bałaganie. Taka puszka rozkładałaby się w ziemi bardzo długo, i ta reklamówka, a my wrzucimy je do specjalnego kosza.
Było mi bardzo miło, że mogłem zająć się planetą.
–Staś, możesz powiedzieć ekocioci, że dbałeś o planetę w przedszkolu, to w domu możesz mieć trochę wolnego! –krzyknął Tomek.

Rozmowa nawiązująca do treści utworu:
– Co to jest ekologia?
– Czym zajmuje się ekolog?
– Co to jest środowisko?
– Co zrobiły dzieci w przedszkolu, by zadbać o planetę?
– Co to znaczy segregować śmieci?

„EKOLUDEK”– zapraszamy do wykonania pracy przestrzennej z materiałów wtórnych, np. butelek plastikowych, gazet, pojemników po jogurtach.                

Inspiracje znajdziecie na youtube „COŚ ZNICZEGO”– praca przestrzenna z materiałów wtórnych, np. butelek plastikowych, gazet, pojemników.

Oto przykładowe ekoludki wykonane przez dzieci z innych przedszkoli

Pozdrawiam, życzę miłej zabawy pani Basia.