Plan Daltoński
PEDAGOGIKA PLANU DALTOŃSKIEGO
Pragniemy się pochwalić, iż nasze przedszkole od 20 listopada 2015 roku posiada MIĘDZYNARODOWY CERTYFIKAT PLACÓWKI DALTOŃSKIEJ (International Dalton School) i może używać nazwy Placówka Daltońska.
Rys historyczny…:)
Zmiany zachodzące we współczesnym świecie narzucają nam pewien styl wychowania człowieka nowej ery, potrafiącego obiektywnie spojrzeć na siebie i na otaczający go świat, tak aby mógł czerpać z niego to wszystko, co dla niego najlepsze, ale też, a może przede wszystkim dawać i wzbogacać go. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: „Jak ukształtować człowieka, któremu w życiu będzie dobrze i z którym innym będzie dobrze?”. Przed pedagogami stoi trudne zadanie – wychowanie dziecka ku przyszłości, by stało się samodzielną, odpowiedzialną, wrażliwą na potrzeby innych jednostką, która jednocześnie bez trudu sprosta wyzwaniom XXI wieku.
Odkrycie koncepcji planu daltońskiego dało nam nadzieję na lepsze jutro w organizowaniu procesów edukacyjnych. Mając na względzie powyższe w naszym przedszkolu od marca 2013 roku wdrażana była innowacja pedagogiczna „Dziecko za sterem – jak nauczyć je samodzielności, odpowiedzialności
i współpracy – pedagogika planu daltońskiego w przedszkolu”, bowiem jest ona doskonałym sposobem uczenia dzieci naczelnych zasad daltońskiego modelu edukacji.
W związku z tym każda z naszych sal zajęć jest wyposażona w komplet pomocy dydaktycznych kluczowych dla pedagogiki planu daltońskiego, bowiem już maluszki zaczynają wielką przygodę
z „Daltonem”.
Pierwsze zetkniecie grona pedagogicznego naszego przedszkola z pedagogiką planu daltońskiego miało miejsce podczas szkolenia, które przeprowadziła pani Anna Sowińska – Dyrektor, a jednocześnie założycielka szkoły podstawowej z Certyfikatem Dalton International School. Prowadząca szkolenie była osobą, która zaszczepiła w nas entuzjazm!
Nawiązanie współpracy z Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Dalton panią Katarzyną Dryjas oraz wizyta studyjna
w kierowanym przez panią prezes Przedszkolu nr 16 w Ostrowcu Świętokrzyskim utwierdziło nas
w przekonaniu
„że to naprawdę działa”. Dlatego też kadra naszego przedszkola cyklicznie bierze udział w organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Dalton szkoleniach i konferencjach m.in.:
– Międzynarodowa Konferencja Naukowa dla dyrektorów i koordynatorów placówek daltońskich: „Edukacja
wg planu daltońskiego – wiedza i praktyka” – Łódź 2015,
– Międzynarodowa Konferencja Naukowa: „Rola i miejsce edukacji daltońskiej w transformacji systemu edukacji
w Polsce” – Poznań 2016,
– Międzynarodowa konferencja naukowo – dydaktyczna: „Przyszłość zaczyna się dziś”
Plan Daltoński odpowiedzią na różnorodność potrzeb rozwojowych dzieci.
21 – 22 XI 2017 r.,
– IX Międzynarodowa Konferencja Daltońska: „Horyzonty współpracy” – konferencja online 13 – 14.11.2020r.,
– X Międzynarodowa Daltońska Konferencja naukowo – dydaktyczna: „Plan daltoński w kulturze wzajemnego uczenia się” – konferencja online 26 – 27.11.2021r.
Ponad 6 – letni okres wdrażania w naszym przedszkolu w/w innowacji pedagogicznej pozwolił na utwierdzenie nas
w przekonaniu ze obrana przez nas droga ma wielki sens. Przedszkolaki stają się o wiele bardzie samodzielne, powierzanie im odpowiedzialności za wykonanie zadania skutkuje samodyscypliną, pilnowaniem wywiązywania się
z przydzielonych obowiązków. Nauka kooperacji owocuje rozwijaniem się u dzieci poczucia odpowiedzialności, nie tylko za siebie, ale także za innych oraz rozwijaniem umiejętności komunikacyjnych. Przedszkolaki stają się bardziej opiekuńcze i życzliwe w stosunku do swoich kolegów
i jeśli widzą taką potrzebę, chętnie służą pomocą. Stają się bardziej aktywne, wykazują większą inicjatywę, co zauważają również w domu rodzice. Co więcej, same dzieci starają się zainteresować rodziców swoimi zadaniami i obowiązkami w przedszkolu. Zwizualizowane instrukcje dają im poczucie wiedzy na temat tego co robią bez zbędnego tłumaczenia i werbalizmu. Są także świadome procesu edukacyjnego, do którego podchodzą bardziej entuzjastycznie i odpowiedzialnie.
Społeczność naszego przedszkola jest w pełni przekonana o słuszności dalszej realizacji zasad daltońskich w naszej placówce.
Od 1 września 2022 roku wdrażana jest innowacja „Cztery filary edukacji daltońskiej drogą do sukcesu małego człowieka” Innowacja pedagogiczna
Prezentacja multimedialna
Międzynarodowa Konferencja Naukowa
„Wczesna edukacja dziecka w kolażu teorii i praktyki nowej rzeczywistości”
W dniu 22.04.2023r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Wczesna edukacja dziecka w kolażu teorii i praktyki nowej rzeczywistości” zorganizowanej przez Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie oraz Sekcję Edukacji Elementarnej KNP PAN.
Udział w konferencji był niezwykłą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie stosowanych rozwiązań programowych, metodycznych i organizacyjnych w placówkach wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.
Nasze przedszkole reprezentowała pani dyrektor Elżbieta Siebielec oraz nauczycielki: Anna Aftyka – Nankiewicz i Katarzyna Głąb – Kowalska.
Podczas sesji plakatowej dydaktycznej panie przedstawiły główne założenia planu daltońskiego oraz zapoznały z wdrażaną w przedszkolu innowacją pt.: „Cztery filary edukacji daltońskiej drogą do sukcesu małego człowieka”. Uczestnicy mieli także możliwość obejrzenia kluczowych pomocy wykorzystywanych w realizacji założeń planu daltońskiego w naszej placówce.
Prezentacja idei planu daltońskiego cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników konferencji. Mamy nadzieję, że będzie inspiracją do wprowadzenia założeń w/w koncepcji dla kolejnych przedszkoli oraz szkół.
DNI DALTOŃSKIE 2023
W ramach obchodzonych corocznie w marcu Dni Daltońskich zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego działania naszych przedszkolaków.
DNI DALTOŃSKIE 2022
W dniach 14-18 marca 2022 roku w przedszkolach i szkołach w całej Polsce odbywały się Dni Daltońskie.
Nauczycielki naszego przedszkola w celu wzbogacania swojej wiedzy z zakresu pedagogiki planu daltońskiego, a także w poszukiwaniu inspiracji do dalszych działań uczestniczyły w spotkaniach LIVE organizowanych przez Polskie Stowarzyszenia Dalton w ramach obchodów Dni Daltońskich:
- LIVE: Plan Daltoński – czym jest w teorii i praktyce? – 15.03.2022r.
- LIVE: Plan Daltoński w przedszkolu – 16.03.2022r.
Z okazji trwających Dni Daltońskich przedstawiamy działania naszych przedszkolaków w ramach realizacji założeń planu daltońskiego.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji oraz filmu 🙂 https://www.canva.com/design/DAE7LLdjMkY/Im6QMNUOCPXi8Mny-1D-Wg/watch?utm_content=DAE7LLdjMkY&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink https://youtu.be/t4FYtviogkU
DNI DALTOŃSKIE 2021
21 maja 2021 roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Daltoński.
Poniżej przedstawiamy prezentację multimedialną oraz filmy przedstawiające realizację założeń koncepcji planu daltońskiego w naszym przedszkolu.
Zapraszamy do oglądania 🙂
I MIĘDZYNARODOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY WSPÓŁORGANIZOWANY Z POLSKIM STOWARZYSZENIEM DALTON
Zorganizowany przez Nasze przedszkole oraz Polskie Stowarzyszenie DALTON I Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Wielkie małych kucharzenie” stał się wspaniałą okazją do promowania naszego rodzinnego miasta na terenie całej Polski, a także poza jej granicami. To wielkie kulinarne przedsięwzięcie skierowane do najmłodszych mieszkańców naszego globu zorganizowane było w ramach obchodów Jubileuszu 700- lecia miasta Lublina.
Przedmiotem konkursu było:
- przygotowanie dowolnej, „zdrowej” potrawy według instrukcji czynnościowej;
- wykonanie 4 fotografii w formacie A5 przedstawiających:
- proces przygotowania potrawy (3 zdjęcia);
- gotową potrawę (1 zdjęcie);
- dołączenie 4 częściowej instrukcji czynnościowej w formacie A4;
- nadanie oryginalnego tytułu potrawie;
- opracowanie przepisu.
Na konkurs nadesłano prace z terenu całej Polski oraz naszego rodzinnego miasta. Konkurs został rozstrzygnięty
w dwóch edycjach: regionalnej i ogólnopolskiej. W każdej edycji przyznano trzy miejsca i trzy wyróżnienia.
- Najlepszą pracę według jury w edycji regionalnej wykonało i zdobyło I miejsce- Przedszkole nr 50
w Lublinie. - II miejsce otrzymało Przedszkole nr 25 w Lublinie.
- III miejscezdobyło Przedszkole Niepubliczne „SIGMA I PI” w Świdniku.
Wyróżnienia w edycji regionalnej otrzymały lubelskie przedszkola tj.: Przedszkole nr 57, Przedszkole nr 3 oraz Przedszkole nr 86.
Laureaci edycji ogólnopolskiej:
- I miejsce – Przedszkole Miejskie nr 2 im. Wandy Chotomskiej w Kołobrzegu.
- II miejsce – Publiczne Przedszkole nr 16 im. Kolorowa Akademia w Ostrowcu Świętokrzyskim.
- III miejsce- Przedszkole Prywatne „Tęczowy Zakątek” w Fabiankach.
Wyróżnienia w edycji ogólnopolskiej otrzymały przedszkola tj.: Przedszkole Publiczne
w Boguchwale, Przedszkole nr 12 w Koszalinie, Przedszkole nr 6 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka
w Rawiczu.
Na uroczystość rozstrzygnięcia konkursu edycji regionalnej przybyli znakomici goście. Zaszczyciła nas swoją osobą Prezes Polskiego Stowarzyszenia Dalton Pani Katarzyna Dryjas, Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania Pani Barbara Czołowska, Doradca metodyczny Pani Ewa Wójtowicz, Dyrektorzy Lubelskich przedszkoli oraz dzieci wraz z nauczycielkami.
Uroczystość rozstrzygnięcia konkursu składała się z dwóch części: części artystycznej, podczas której dzieci zaprezentowały program z wykorzystaniem technik parateatralnych „Do zdrowia zróbmy wielki, wielki krok” oraz uroczystego wręczenia nagród i dyplomów. Zdrowy, owocowy poczęstunek był dopełnieniem całej uroczystości.
Nagrody, dyplomy dla laureatów i dzieci prac wyróżnionych oraz podziękowania dla wszystkich uczestników konkursu w edycji ogólnopolskiej zostały wysłane pocztą.
Serdecznie zapraszamy do udziału w II Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym pt. „To co biega, skacze, lata… – wykonam zwierzątko
z wybranego krańca świata”.
Regulamin
II MIĘDZYNARODOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY WSPÓŁORGANIZOWANY Z POLSKIM STOWARZYSZENIEM DALTON
Celami konkursu było:
- Rozwijanie samodzielności dzieci.
- Kształtowanie odpowiedzialności za wykonanie powierzonego zadania.
- Wdrażanie do zgodnej współpracy w sytuacjach zadaniowych.
- Kształtowanie umiejętności odczytywania instrukcji czynnościowych zgodnie
- z założeniami pedagogiki Planu Daltońskiego.
- Rozwijanie wyobraźni i pomysłowości w tworzeniu różnorodnych prac plastyczno -konstrukcyjnych z wykorzystaniem surowców wtórnych.
- Kształtowanie umiejętności praktycznego wykorzystania surowców wtórnych oraz budzenie radości ze wspólnej zabawy.
- Kształtowanie poczucia sprawstwa – „potrafię to zrobić”.
- Rozwijanie pomysłowości i kreatywności nauczycieli w interpretacji tematu.
- Integrowanie placówek oświatowych.
Przedmiotem konkursu było:
- Przygotowanie pracy plastyczno – konstrukcyjnej przedstawiającej zwierzę z wybranego krańca świata według instrukcji czynnościowej (zgodnie z założeniami pedagogiki Planu Daltońskiego) z wykorzystaniem surowców wtórnych;
- wykonanie 5 fotografii w formacie A5 przedstawiających:
- użyty materiał oraz przybory (1 zdjęcie);
- proces wykonania pracy plastyczno – konstrukcyjnej (3 zdjęcia);
- gotową pracę (1 zdjęcie);
- dołączenie 6 częściowej instrukcji czynnościowej (w formie fotograficznej lub graficznej) na 6 arkuszach w formacie A5.
Na konkurs nadesłano łącznie 30 w tym: 8 prac z regionu lubelskiego, 21 z terenu całej Polski oraz 1 praca z Holandii.
Zgodnie z regulaminem (pkt. 9) rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w dwóch edycjach tj.:
- w regionalnej
- międzynarodowej.
Komisja ustaliła, iż w każdej edycji przyznane zostanie I, II i III miejsce oraz trzy wyróżnienia.
Powołana przez organizatora komisja dokonała (w trybie tajnym) oceny prac pod względem oryginalności, wykorzystanego materiału (surowce wtórne) i przyborów oraz samodzielności – stopnia zaangażowania dzieci, ogólnego wyrazu artystycznego, estetyki wykonania instrukcji czynnościowej przez nauczyciela.
Po wnikliwej analizie, Jury ogłosiło następujące wyniki:
Laureaci edycji regionalnej:
I miejsce – Przedszkole nr 52 w Lublinie
II miejsce – Przedszkole Niepubliczne „SIGMA I PI” w Świdniku
III miejsce – Przedszkole nr 85 w Lublinie
Wyróżnienia:
- Przedszkole nr 43 w Lublinie
- Przedszkole nr 14 w Lublinie
- Przedszkole nr 25 w Lublinie
Laureaci edycji międzynarodowej:
I miejsce – Niepubliczne Przedszkole Ekologiczne „Eko – Przedszkolak” w Strzelinie
II miejsce – Przedszkole Miejskie nr 152 w Łodzi
III miejsce – Delftse Daltonschool w Holandii
Wyróżnienia:
- Miejskie Przedszkole nr 9 w Częstochowie
- Przedszkole nr 51 w Gdańsku
- Publiczne Przedszkole nr 6 im. Jana Brzechwy w Zdzieszowicach
- Przedszkole Publiczne nr 16 im. Kolorowa Akademia w Ostrowcu Świętokrzyskim
Uroczystość rozstrzygnięcia konkursu w edycji regionalnej odbyła się dnia 15 marca 2018 roku w naszym przedszkolu. Na uroczystość przybyli zacni goście m.in. prezes Polskiego Stowarzyszenia DALTON, włodarze miasta Lublin, doradca metodyczny, dyrektorzy przedszkoli. Uroczystość uświetnił występ naszych przedszkolaków
pt. „Żyrafa, niedźwiedź, dzikie koty i ich wielkie psoty”z wykorzystaniem technik parateatralnych. Zdrowy, owocowy poczęstunek był dopełnieniem całej uroczystości. Nagrody, dyplomy dla laureatów i dzieci prac wyróżnionych oraz podziękowania dla wszystkich uczestników konkursu w edycji międzynarodowej zostały wysłane pocztą.
III MIĘDZYNARODOWY KONKURS FOTOGRAFICZNO – PLASTYCZNO – KONSTRUKCYJNY WSPÓŁORGANIZOWANY
Z POLSKIM STOWARZYSZENIEM DALTON
Już po raz trzeci nasze przedszkole wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem DALTON zorganizowało Międzynarodowy konkurs fotograficzno – plastyczno – konstrukcyjny, do udziału którego zaprosiliśmy dzieci 5, 6 letnie oraz ich nauczycieli. Temat tegorocznego konkursu brzmiał: „Piękną Polskę rozsławiamy, bo 100 lat Niepodległości mamy”. Przedmiotem konkursu było wykonanie przez dzieci pracy plastyczno – konstrukcyjnej przedstawiającej zabytek z wybranego miasta Polski (np. Zamek Królewski w Warszawie, Brama Krakowska w Lublinie, Ratusz w Poznaniu) z wykorzystaniem kartonowych pudełek, kolorowego papieru, szarego papieru itp. w oparciu o przygotowaną przez nauczyciela instrukcję czynnościową.
Laureaci edycji regionalnej:
I miejsce – Przedszkole w Puchaczowie (nauczyciel Pani Kamila Kondracka)
II miejsce– Przedszkole Integracyjne nr 39 w Lublinie (nauczyciel Pani Anna Bednara)
III miejsce – Przedszkole nr 85 w Lublinie (nauczyciel Pani Katarzyna Goławska)
Wyróżnienia:
- Przedszkole nr 84 w Lublinie (nauczyciel Pani Joanna Dobrowolska)
- Przedszkole nr 3 w Lublinie (nauczyciel Pani Joanna Koziej)
- Przedszkole nr 52 w Lublinie (nauczyciel Pani Elżbieta Bałanda)
Laureaci edycji ogólnopolskiej:
I miejsce – Przedszkole nr 148 „Mali Europejczycy” w Poznaniu (nauczyciel Joanna Nowicka)
II miejsce – Miejskie Przedszkole nr 31 w Częstochowie (nauczyciel Justyna Kapkowska)
III miejsce – Przedszkole Miejskie nr 2 im. Wandy Chotomskiej w Kołobrzegu (nauczyciel Agnieszka Leper)
Wyróżnienia:
- Przedszkole Publiczne nr 16 im. „Kolorowa Akademia” w Ostrowcu Świętokrzyskim (nauczyciel Pani Iwona Wiewióra)
- Przedszkole nr 8 im. Janusza Korczaka w Koszalinie (nauczyciel Pani Maria Czaplicka)
- Przedszkole Miejskie nr 8 im. Jana Brzechwy w Kołobrzegu (nauczyciel Pani Dorota Lipnicka – Fiuk
- Publiczne Przedszkole nr 6 w Piastowie (Pani Mariona Michalska)
Dnia 22. 03. 2019 r. odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia konkursu w edycji regionalnej. Na uroczystość przybyli zacni goście m.in. prezes Polskiego Stowarzyszenia DALTON, włodarze miasta Lublin, doradca metodyczny, dyrektorzy przedszkoli. Uroczystość uświetnił występ naszych przedszkolaków pt. „Jak Lublin Lublinem się stał ”
z wykorzystaniem technik parateatralnych. Nagrody, dyplomy dla laureatów i dzieci prac wyróżnionych oraz podziękowania dla wszystkich uczestników konkursu w edycji międzynarodowej zostały wysłane pocztą.