Poniedziałek jest którym dniem tygodnia?

Wymieńcie wszystkie dni tygodnia zaczynając od poniedziałku.

Wczoraj jaki był dzień tygodnia …., jaki jutro będzie dzień tygodnia…. SUPER !!!

Śniadanko już zjedzone!

To możemy zaczynać zajęcia!

Dzisiejsze zajęcia rozpoczynamy nową zabawą na dobry humor.

Powtarzajcie słowa za rodzicami.

Klaśnij w dłonie RAZ i DWA   / na słowa RAZ i DWA  klaszczemy rytmicznie w ręce/

tup nogami TAK JAK JA  /na słowa TAK JAK JA tupiemy rytmicznie /

podskocz w górę RAZ i DWA   / na słowa RAZ i DWA  podskakujemy obunóż /

i zabawa dalej trwa!  / kręcimy hula hop /

Przesyłam link muzyki do zabawyhttps://chomikuj.pl/mrc86/piosenki+przedszkole/zabawa+na+dobry+humor,5590524287.mp3(audio)  Proszę  wcisnąć  przycisk odtwarzania

Troszeczkę na pewno zmęczyliście się, usiądźcie wygodnie, czas na pierwsze zadanie.

Drodzy rodzice przeczytajcie dziecku pierwsze zadanie.

  1. ZADANIE

Dzieci 6 letnie  dzielą słowa na sylaby, głoski , wyodrębniają głoskę na początku słowa,  rozpoznają litery, czytają wyrazy, układają zdania z tymi wyrazami.

Dzieci 5 letnie dzielą słowa na sylaby, głoski- kot, igła, tort, układają zdania z tymi słowami.

Dzieci 4 letnie dzielą słowa na sylaby.

Podzielcie  nazwy obrazków  na sylaby a następnie na głoski. Policzcie,   ile w każdym słowie jest sylab, ile głosek.  Możecie zilustrować to za pomocą białych kartoników lub innych liczmanów np. klocków „Lego”, guzików, patyczków itp.

pa-ra-sol,     p-a-r-a-s-o-l      parasol    Jak brzmi pierwsza głoska w słowie – PARASOL   

tort,    t-o-r-t tort                  

   Jak brzmi pierwsza głoska w słowie- TORT                       T

a-na-nas,       a-n-a-n-a-s               ananas 

 Jak brzmi pierwsza głoska w słowie – ANANAS –             A

kot,       k-o-t            kot                                 

Jak brzmi pierwsza głoska w słowie – KOT –                        K

i-gła,   i-g-ł-a        igła      Jak brzmi pierwsza głoska w słowie  –   IGŁA                        I

Z pierwszych głosek nazw obrazków ułóżcie hasło. Jakie hasło powstało ….. PTAKI                                                                                                                            Czy pamiętacie jakie ptaki na wiosnę wróciły z ciepłych  krajów?  Wymieńcie.  Bociany, jaskółki, szpaki, żurawie, kukułki,

  1. ZADANIE

Rodzicu przeczytaj dziecku opowiadania M. Konopnickiej pt. „ Pierwsze śniadanie w gnieździe bocianim” i porozmawiaj na temat jego treści.

„Pierwsze śniadanie w gnieździe bocianie”   M. Kownacka

 Dzieci jadły na śniadanie mannę albo kluseczki na mleku i chleb z marmoladą.  Serwetki chroniły ubranie przed brzydkimi plamami – ale różnie się zdarzało…  Serwetka się przekręciła Jurkowi… łyżka się przechyliła i manna  – kap…kap… na sweterek… Sabinie manna na sukienkę całym potokiem popłynęła… Tak było w jadalni u dzieci. A na stodole bociany miały gniazdo. Tam dopiero był ład i porządek! Stare bociany co rano leciały na łąki, na bagna, na pola i polowały na pasikoniki, chrząszcze, a czasami udało im się schwytać mysz, żabę, a nawet kreta… Bocian nie zjadał wcale tych smakołyków, tylko wszystko odkładał do swojego „wola” pod szyją jak do torby -A dlaczego? -Bo w gnieździe czekały już na śniadanie bocianięta… Kiedy wole bociana było pełne –wtedy chwytał on jeszcze do dzioba pęk suchej trawy i z całym tym bagażem leciał do gniazda.          Cztery głodne bocianki ze spuszczonymi dziobami ustawiały się na czarnych nogach w kółeczko i piszczały, poruszając skrzydłami.                 Tak one proszą o śniadanie. Kiedy nadleciała mama albo tata, bocianki zaczynały klekotać  na powitanie…                                                                          A stary bocian najpierw pięknie, równiutko rozesłał przyniesiony pęczek siana i na ten świeży obrusik –wyłożył pożywienie. Bocianków nie trzeba karmić. Same od razu ślicznie potrafią jeść na tym obrusie z siana –czysto, zdrowo. I nigdy niczego nie zaplamią.

– Czy bociany mieszkają u nas cały rok?

– Gdzie i kiedy odlatują ?

– Kiedy wracają ?

– Co robią po powrocie ?

– Gdzie budują gniazda, na ziemi, na drzewie, na stodole ?

– Czym się odżywiają ?

– Jakiego koloru malutkie bociany mają nogi?

3.ZADANIE- historyjka obrazkowa

Przyjrzyjcie uważnie się tym obrazkom, spróbujcie opowiedzieć co wydarzyło się najpierw, a co potem. Nadajcie tytuł tej historyjce.

Wizualizacja – JESTEM BOCIANEM.

Dziecko naśladują ruchem i głosem bociana, o którym opowiada rodzic.

Rodzic: Bocian chodzi powoli po łące, czasem dotknie czegoś dziobem. Następnie zatrzymuje się, staje na jednej nodze i wypatruje. Czatując, czasem porusza dziobem, piórami, zaklekoce głośno. Myśli: „Nie ma nic smacznego, są tylko żaby, a jednak lepszy rydz niż nic” i łapie żaby. Potem odlatuje do swojego starego gniazda, które ma od lat.

4.ZADANIE

 DOŚWIADCZENIA Z JAJKIEM – ZABAWY BADAWCZE.

 Teraz przeprowadzimy doświadczenia z jajkiem. Będą nam potrzebne:

 2 jajka surowe,

–  2 jajka ugotowane na twardo,

–  plastikowy pojemnik,

–  ręcznik papierowy,

–  dwie szklanki,

–  talerzyk,

– 2 słoiki z szerokim otworem,

– woda,

– zaparzona i wystudzona herbata lub kawa,

– plastikowe pojemniki lub słoiki  (do wlania do nich kawy, herbaty i umieszczenia w nich jajek)

– sól,

– łyżka.

Nazwijcie zwierzęta przedstawione na obrazkach i powiedzcie:

– Co łączy zwierzęta przedstawione na obrazkach?

Wszystkie te zwierzęta wykluły się z jajka.

Porównywanie jajek: surowego i ugotowanego. Opisywanie budowy jajka.

Rodzic  układa w pojemniku wyłożonym np. papierowym ręcznikiem surowe jajko  i ugotowane jajko. Dziecko dotyka kolejno jajek, potrząsa nimi, starając się porównać dźwięki, jakie wydają. Wskazuje różnice. Rodzic  wprowadza oba jajka w ruch obrotowy. Dziecko obserwuje jajka i wskazują to, które kręciło się szybciej. Zastanawia się nad przyczyną.

Jajko surowe obraca się tylko przez chwilę, a potem się zatrzymuje. Dzieje się tak dlatego, że ma płynny środek, który porusza się wewnątrz skorupki w różne strony. Uniemożliwia to szybkie poruszanie się jajka.

 Następnie rodzic rozbija surowe jajko. Oddziela żółtko od białka. Prosi, aby dziecko powiedziało, z czego składa się jajko (skorupka, białko, żółtko)

Samodzielne doświadczenia z jajkiem.

Zapraszam  Was do samodzielnych doświadczeń z jajkiem.

  • Dziecko bada zachowanie w wodzie jajka surowego i jajka gotowanego – wkłada jajko do plastikowej, przezroczystej miski lub słoika z szerokim otworem.
  • Bada zachowanie jajka surowego w wodzie po dodaniu do niej soli. (Najpierw dziecko wlewa do słoika trochę wody, wkłada jajko, potem dosypuje stopniowo około 10 łyżek soli, uzupełnia wodą, wlewając ją ostrożnie, po ściankach naczynia, i obserwuje, co się dzieje).
  • Bada, co dzieje się z ugotowanym na twardo jajkiem zanurzonym w herbacie lub kawie lub wodzie z dodanym do niej barwnikiem spożywczym (zanurza w nich jajko).

Skorupka jajka zbudowana jest z wapnia, podobnie jak nasze zęby. Takie same przebarwienia jak na skorupkach jajek pozostają na naszych zębach, jeśli nieodpowiednio dbamy o higienę jamy ustnej i nie myjemy zębów.

  • Bada właściwości jajka ugotowanego na twardo: obiera jajko, krój je plastikowym nożykiem na pół, nazywa poszczególne części jajka (skorupka, żółtko, białko), określa wygląd, smak, zapach. Porównuje budowę jajek: surowego i gotowanego. Zastanawia się, co się zmieniło i dlaczego.

CIEKAWOSTKA Największym jajem u zwierząt lądowych jest jajo strusia czerwonoskórego. Może ważyć nieco ponad około 1,6 kg. Mieści się w nim około 25 jaj kurzych, a skorupa jest o 10 razy grubsza. Ugotowanie go na twardo zajmuje od 45 minut do około 2 godzin. Jednym z najmniejszych jaj ptasich jest jako koliberka hawańskiego.

Na zakończenie zapraszam do zabawy ruchowej „Żabki”.

 Przesyłam link do piosenki. https://www.youtube.com/watch?v=u0sql4bx4PI

W trakcie słuchania piosenki dzieci – żabki naśladują skoki żabek.  Przerwa w odtwarzaniu piosenki jest sygnałem, że zbliża się bocian. Przestraszone żabki nieruchomieją. Ponowne włączenie  piosenki jest  sygnałem, że bocian odszedł i żabki mogą skakać dalej.

Czy pamiętacie co trzeba zawsze zrobić po zajęciach?

POSPRZĄTAĆ PO SOBIE I UMYĆ RĘCE.

Serdecznie  pozdrawiam, spotkamy się jutro-  pani Basia