SPORT I ZABAWA TO FAJNA SPRAWA

Dnia 11 czerwca 2021r. w ramach programu „Szkoła Promująca Zdrowie” przedszkolaki uczestniczyły w pokazowych ćwiczeniach gimnastycznych – obwód stacyjny. Ćwiczenia odbywały się na powietrzu w ogrodzie przedszkolnym.

Metoda stacyjna (obwód ćwiczebny) polega na wyznaczeniu kilku punktów – stacji na których umieszcza się przybory, przyrządy potrzebne do wykonywania ćwiczeń. W każdym z tych punktów (stacji) dzieci wykonują określone zadania ruchowe. Stacje umieszczone są w układzie kolistym – stąd obwód ćwiczebny. Grupa podzielona jest na 4 zespoły, które zajmują miejsca na poszczególnych stacjach. Zawarte w nich ćwiczenia są znane dzieciom, proste w wykonaniu. Na sygnał nauczyciela dzieci rozpoczynają ćwiczenia na swojej stacji. Po upływie określonego czasu zespoły zmieniają stację i ćwiczą na kolejnych stacjach. Ćwiczenia dzieci wykonują dotąd aż pokonają wszystkie stacje.

Celem tych ćwiczeń jest wzmocnienie pracy głównych mięśni tułowia, rozwijanie cech motorycznych ciała, kształtowanie umiejętności współdziałania zespołowego i wzajemnej odpowiedzialności.

Moja propozycja ćwiczeń:

I stacja – rzut woreczkiem do obręczy (każde dziecko rzuca 4 razy raz prawą, raz lewą ręką)

II stacja –  przejście  krokiem mierniczym po linii „stopa za stopą”

III stacja – przeskok obunóż przez krążek rozłożony na trawie

IV stacja – rzut piłką do kosza.

Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć z uczestnictwa dzieci w ćwiczeniach.