Serdecznie Witam Dzieci i Rodziców w piątek!!!!

Przesyłam propozycje zabaw na dzisiejszy dzień.

Wielkanocni goście – zabawa paluszkowa.                                                                                                                Rodzic mówi rymowankę, dzieci pokazują odpowiednią liczbę palców i odpowiadają na pytania.

Przy wielkanocnym stole pięciu gości siedziało. Jeden poszedł do domu, to ile zostało?…  4
Przy wielkanocnym stole czterech gości siedziało. Jeden poszedł do domu, to ile zostało?….3
Przy wielkanocnym stole trzech gości siedziało. Jeden poszedł do domu, to ile zostało?…..2
Przy wielkanocnym stole dwóch gości siedziało. Dwóch poszło do domu, to ile zostało?….0
Przy wielkanocnym stole smutno się zrobiło, bo pyszne śniadanie właśnie się skończyło.

Wielkanocne zagadki – zabawy słowne.                                                                                                              Rodzic zadaje zagadkę, dzieci odszukują obrazka, będącego rozwiązaniem zagadki.

Zgodnie z wielkanocnym zwyczajem
słodkie upominki każdemu rozdaje. /zajączek wielkanocny/

W ten świąteczny dzień
każdy z nas się śmieje.
A woda nie z nieba,
lecz z wiader się leje. /lany poniedziałek/

Mały, puszysty, żółty nieboraczek
i z jajka się wykluwa. 
Kto to jest? /kurczaczek/

Upiecze go mama dla synka, 
upiecze go mama dla córek, 
na Wielkanocnym stole 
musi być pyszny… /mazurek/

W wielkanocnym koszyczku
leżeć będą sobie.
Zanim je tam włożę,
ślicznie je ozdobię.  / pisanki /

Święta! Święta nadeszły!
Wstawajmy! Już rano!
Podzielimy się jajeczkiem,
bo dziś przecież…/Wielkanoc/

Tyle w koszyczku
leży pisanek!
A pośród nich
słodki.../baranek/                                                                                                                                                          
Na wielkanocnym stole
to ona króluje.
Polana słodkim lukrem
i gościom smakuje. /baba wielkanocna/

Przyjrzyjcie się obrazkom i powiedzcie co przedstawiają ? Podzielcie na sylaby wyrazy: pisanki, kurczaczek, baranek, zajączek, babka . Powiedzcie ile jest sylab w każdym wyrazie?Jaką głoskę słyszycie na początku każdego słowa a jaką na końcu? Ułóżcie zdania z tymi słowami.

Turlające się jajo– zabawa ruchowa                                                                                                                   Dzieci kładą się na dywanie. Są pisankami. Turlają się we wskazaną przez Rodzica stronę, np. w stronę okna, w stronę drzwi. Uważają, aby nie zderzyć się z np. rodzeństwem, meblami – wtedy pisanka może pęknąć. Jeśli tak się stanie Rodzic podchodzi do dziecka, sprawdza, czy pisanka jest cała, lekko naciskając dziecko w rożnych miejscach. Stwierdza, że wszystko jest w porządku, i zabawa toczy się dalej.

Jajo bez skorupki – eksperyment.                                                                                                                Zapraszam Rodziców do przeprowadzenia razem z dziećmi eksperymentu „Jajko bez skorupki”. Będziemy obserwować, jaka reakcja zachodzi, kiedy wrzucimy jajo do octu.

Potrzebne będą: jajo, szklanka, ocet.                                                                                                                      Jajko należy zanurzyć w occie na 24 godziny, dla porównania jedno jako należy zanurzyć w szklance wody.  Zapraszamy do obserwacji.

           

Opis eksperymentu: na powierzchni zanurzonego w occie jaja utworzyły się malutkie bąbelki (pęcherzyki gazu). Natomiast na powierzchni octu, po upływie czasu zaczął tworzyć się brzydki osad o ciemnobeżowym zabarwieniu. Jest to pozostałość po skorupce jaja. Zaobserwowaliśmy, że ocet ją “zjada”. Po wielu godzinach znika ona całkowicie, a pozostaje mięciutkie, przeźroczyste jajo otoczone błoną, przez którą widać pływające w środku białko  i żółtko. Takie elastyczne jajo może nawet skakać jak piłeczka. Jednak do zabawy nie polecamy, bo jest delikatne i z takiej piłki szybko może zrobić się żółta plama na podłodze 🙂  Uwaga: należy pamiętać że jajko po wyciągnięciu z octu nie nadaje się do spożycia.

Dlaczego tak się dzieje?: Skorupka jaja zbudowana jest z wapnia, który pod wpływem octu rozpuszcza się. Podczas zachodzącej reakcji między wapniem, a octem wytwarza się gaz (pęcherzyki na powierzchni jaja) – dwutlenek węgla. Kiedy twarda skorupka rozpuści się, pozostaje miękka część jaja – przeźroczysta błona, która chroni pływające w środku białko i żółtko     

Pozdrawiam, miłego dnia, pani Basia