Witam serdecznie dzieci z gr. 4  w słoneczne popołudnie .

Hej witam Was chłopcy i dziewczynki,

Hej witam Was zróbcie śmieszne minki,     

Hej witam Was dzisiaj będzie dobry dzień,

Hej witam Was razem bawmy się.

1. Zaproście rodziców lub rodzeństwo do zabawy ruchowej z elementem rzutu – Jajko  w gnieździe. 

Do zabawy potrzebne nam będzie:  pudełko tekturowe  lub miska lub garnek – to będzie gniazdo i małe kulki (jajo kukułki), które zróbcie z gazet – zgniatamy kartki gazety raz prawą ręką, raz lewą ręką. Dzieci (kukułki) starają się podrzucić swoje jaja do gniazda innego ptaka, czyli wrzucić papierową kulkę do pudełka.

  1. Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka, lecz niech wsiądzie grupa ta która powie coś na……K…….M……O……J.                           Jakie znacie słowa rozpoczynające się na głoskę K…….M……O….J.    

3. Dzisiaj poznaliście wielką i małą literkę J, j.

W celu utrwalenia zapisu graficznego tej literki, przygotowałam dla  Was kilka propozycji zabaw, na pewno coś dla siebie znajdziecie.

Zabawa z nakrętkami, klockami itp.

Na kartkach w formacie A4 proszę napisać dzieciom literkę J, j – można dzieciom napisać  cyferki oraz inne literki.  Dzieci wybierają z pudełka nakrętki, klocki itp. i układają je na narysowanych krawędziach liter. Po ułożeniu głośno mówi jaką ułożyły literę, jaką cyfrę .

Druga zabawa polega na wyklejeniu kulkami z plasteliny lub pomalowaniu kredkami wzoru wielkjej i małej  litery J, j.   / proszę o powiększenie literek i o wydrukowanie jeżeli jest taka możliwość/

PRZECZYTAJ !

Zaznacz na niebiesko litery j, J  –  w podanych wyrazach. Przeczytaj z rodzicami.

 

Janek,  bajka,  maj,  jajko,  kajak,  lejek,  soja,  fajka

Przeczytaj sylaby   ja,  jo,  je,  jy,  ju,  oj,  aj,  ej,  uj,  yj,  ij

Rysuj palcem kształty litery j – małej i wielkiej. Pisz po śladach , a potem samodzielnie.

Dla dzieci młodszych / dla dzieci starszych też/  proponuję zabawę plastyczną – „Gniazdko dla ptaszka” – zabawy z plasteliną – formowanie miseczki, wyścielanie włóczką, siankiem  z pociętego papieru ,formowanie jajeczek.

Zamiast plasteliny możemy do zabawy przygotować masę solną.

Z połączenia mąki z solą i wodą powstaje masa solna (szklanka mąki, szklanka soli i pół szklanki wody). Zabawę dla dziecka może stanowić sam proces przygotowania masy – mieszanie, ugniatanie, zanurzanie rąk i wręcz taplanie się w tworzącej się masie. Zabawą może być także tworzenie z masy solnej różnych stworów, figurek, przedmiotów. Masa ta jest bardzo plastycznym materiałem do prac, które można utwardzić poprzez wypiekanie, a następnie udekorować za pomocą farb.

Przyjemnej zabawy, pozdrawiam, spotkamy się jutro. Pani Basia