Dzień dobry witam Dzieci i Rodziców w środę!

„Niebieskie kropelki”- zabawa ruchowa. Zaproście Rodziców do zabawy.Do wykonania ćwiczenia będziemy potrzebować 3 balony i mały koc lub duży ręcznik. Balony nadmuchujemy i układamy na kocu lub ręczniku, chwytamy za rogi koc lub ręcznik i unosimy balony do góry,na początku delikatnie następnie mocniej, tak aby balony nie upadły na podłogę.

Co to jest powietrze?

  1. Rodzic zadaje dzieciom pytania: -Jak myślicie co to jest powietrze? -Czy ktoś z was widziała kiedyś powietrze? -Czy powietrze można zobaczyć? Dzieci  otrzymują słomkę i plastikowy kubek z wodą. Jeden koniec słomki  zanurzają w wodzie, a w drugi dmuchają. Obserwują, co wydobywa się z wody. Wniosek: Przez słomkę wydobywały się pęcherzyki powietrza.
  2. Rodzic pyta: Czy powietrze ma zapach?Dzieci zamykają oczy. Rodzic do przygotowanych 3 nieprzeźroczystych pojemniczków wkłada: zmieloną kawę, skórkę z cytryny, ocet i zamyka je. Pyta dzieci, czy czują jakiś zapach? Dzieci odpowiadają, że nic nie czują. Nauczyciel otwiera pojemniki. Dzieci czują teraz unoszące się z ich wnętrz zapachy. Wniosek: Powietrze, chociaż samo w sobie nie pachnie, to jednak przenosi zapachy.
  3. Sprawdźmy czy powietrze można złapać.Dzieci nadmuchują balony. Obserwują, że balon robi się coraz większy, zawiązują go tasiemką. Po chwili rozwiązują balon i wypuszczają z rąk nadmuchane balony.Wniosek: Powietrze jest wszędzie, ale go nie widać
  4. Rodzic pyta dzieci: Czy powietrza można dotknąć?Dzieci próbują dotknąć i złapać w dłoń powietrze. Nauczyciel rozdaje dzieciom kolorowe kartki papieru. Pokazuję jak je złożyć, by powstał wachlarz. Dzieci wachlują się po twarzy i czują wiatr. Wniosek: Powietrza nie można dotknąć, ale można wprawić je w ruch. Ruch ten odczuwamy jako wiatr.
  5. Rodzic wyjaśnia dzieciom, dlaczego powietrze ważne dla zwierząt roślin i ludzi. Następnie prosi dzieci, aby zatkały palcami nos i zamknęły usta. Dzieci sprawdzają jak długo mogą wytrzymać. Po chwili otwierają usta, odsłaniają nos i oddychają. Wniosek: Powietrze jest człowiekowi potrzebne, człowiek musi oddychać.

Wiersz Marii Lorek: „Pobawić się z powietrzem”

Gdybym miał namalować
Powietrze,
Namalowałbym wiatr.
I cóż jeszcze?
Może piórko
Albo dmuchawce?
Może obłok,
Spadochron? Latawce?
Może jednak samolocik zrobię
I pobawię się z powietrzem
Na dworze.

Rozmowa inspirowana pytaniami:
•Jak wygląda powietrze?
•Czy można je złapać?
•Gdzie znajduje się powietrze?
•Czy widzimy powietrze?
•Zabawa w „zatkany nos”. Nauczyciel prosi dzieci o zatkanie palcami nosa, następnie zadaje pytania:
•Czego nie możemy robić kiedy mamy zatkany nos? Oddychać.
•Czym oddychamy? Powietrzem

Zabawa ruchowa ,,Złap powietrze: podczas biegania po pokoju, dzieci próbują złapać do woreczków foliowych jak najwięcej powietrza. Komu się udało złapać jak najwięcej powietrza? 🙂 

Kto szybciej- w zespołach 2 – osobowych wdmuchiwanie na czas papierowych kulek do papierowego pudełka

Eksperymenty z powietrzem- zapoznajcie się z filmem następnie sami możecie wykonać te eksperymenty. Link: https://www.youtube.com/watch?v=Xgcf_IbiVjU

UKŁAD ODDECHOWY – PŁUCA 🌬️ W ciele człowieka jest układ oddechowy czyli poznamy jak działają płuca. Ludzie oddychają nosem lub ustami, następnie powietrze przedostaje się do płuc. Do wykonania eksperymenty potrzebne nam będą:
🌬️ 2 słomki
🌬️ 2 woreczki spożywcze
🌬️ 2 płaty płuc z pianki
🌬️ taśma klejąca
Sklejamy słomki ze sobą, na rozchodzących się końcówkach montujemy torebki foliowe przy pomocy taśmy. Słomki wkładamy do ust i wdychamy i wydychamy powietrze, zwróćcie uwagę na to co będzie się działo  z woreczkami.

       

Pozdrawiam, pani Gosia.