Dzień dobry witam Dzieci i Rodziców!

Oczyszczamy powietrze -taniec ze wstążkami. Zapraszam dzieci do tańca, poproście Rodziców aby włączyli waszą ulubioną piosenkę, zanim zaczniecie tańczyć powycinajcie z bibuły wstążki. Tańczymy w rytm piosenki, kiedy usłyszycie dźwięki wysokie tańczymy na paluszkach z wysoko uniesionymi rączkami do góry, natomiast kiedy usłyszycie dźwięki niskie rączki są opuszczone w dół i tańczymy na piętach.

„Mój bohater smok”

Dawno, dawno temu, żyli sobie ludzie, którzy wierzyli w prawdziwe smoki. Dzisiaj nikt już w te smoki nie wierzy, oprócz małej Zuzi. Dziewczynka mieszka nad rzeką, na osiedlu pełnym kolorowych domków i bloków z niezliczonymi placami zabaw. Pewnego dnia rano, stojąc przed klatką schodową, zauważyła ciemną mgłę nad budynkami – spytała wówczas tatusia:− Tato, czy to co widzę, to jest poranna mgła? Tata spojrzał w dal i odpowiedział: − Córciu, chyba tak. − To dlaczego unosi się tylko nad domkami i naszymi blokami? – Zuza ponownie spytała.− Nie wiem, córciu – odpowiedział tato.− Dlaczego ta mgła jest taka szara i brudnawa? Mgły są ładniejsze prawda tato? – stwierdziła dziewczynka.− Córciu, także jestem zdziwiony – odrzekł.− Tatusiu, tatusiu, a dlaczego od samego ranka czuję taki brzydki zapach na dworze? – mówiąc o tym, dziewczynka zakasłała.− Córko, nie zdążymy na zajęcia, wsiadaj do auta, jedziemy – pospiesznie odparł tato.− Tato ja nigdzie nie jadę. Już wiem, już wiem – pisnęła.− Po osiedlu na pewno grasuje smok, wielki smok, który dymi i strasznie sapie. To musi być jakiś dziwny smok, który zamiast ognia zionie cuchnącym dymem! A feeee…! – krzyknęła Zuza. − Chcę się z nim spotkać i nazwę go „Dymek Swądek” − Kogo? – spytał tato,− No tego smoka, Dymka, tatusiu, proszę! – nalegała dziewczynka. Tata wsiadł do samochodu i zaproponował córce, czym prędzej to samo. Zuzia usiadła i zapięła się w foteliku, a tata włączył samochodowe radio. Oboje usłyszeli komunikat, który brzmiał: „Szanowni słuchacze, w mieście panuje smog. Proszę nie wychodzić z domów i nie otwierać okien. Kto jest na dworze, niech założy maskę ochronną”. Zuza słysząc te słowa podniosła ton głosu i wyraźnie oznajmiła: − Tato, a widzisz, mówiłam tobie, że w mieście grasuje smok i to nie byle jaki! Tato zatrzymał samochód, zaśmiał się, a zarazem posmutniał. − Córko, wyjaśnię tobie – rzekł. To nie żadna mgła ani dymiący smok, to po porostu smog.  Jest to zjawisko zanieczyszczenia powietrza, które zarówno występuje w centrum miast jak i na osiedlach, gdzie stoją kamienice i domki z kominami. Do tego smogu doprowadzili ludzie paląc niewłaściwy opał, w celu ogrzania swoich domów. To ludzie, którzy jeżdżą codziennie autami i trują paliwem środowisko. Czynią to również nawet zwykli palacze papierosów. Zuza zmarkotniała i odpowiedziała:− Szkoda tatusiu, o wiele bardziej cieszyłabym się z widoku prawdziwego smoka, takiego jak z bajek albo jeszcze fajniejszego.− A może spotkasz jednak tego smoka, Dymka, którego tak wspaniale przed chwilą wymyśliłaś? – wtrącił tato. –  Nie, już nie! – odburknęła Zuza.− Mój nowy bohater też będzie smokiem, ale tym razem – miłym, pachnącym i niebieściutkim, jak bezchmurne niebo. Nazwę go Ziejek Błękitek – strażnik czystego powietrza!

Pytania do opowiadania:  Kto występuje w opowiadaniu? Co takiego za oknem zobaczyła dziewczynka? Co to jest smog? Skąd się bierze smog? Kto według dziewczynki grasował w mieście? Czy smog jest szkodliwy dla ludzi? Co trzeba zrobić kiedy usłyszymy komunikat że  w powietrzu jest smog?

Ekologiczne budowlekonstruowanie i tworzenie z różnorodnych klocków ekologicznego miasta ( budowli, pojazdów) ) z kartonów, pudeł, brystolu  Tworzenie makiety miasta ekologicznego.

Który to smok? Ziejek czy Dymek?

„Lubię dymek, lubię ogień, swądek i spaliny, Smog to moje drugie imię, chłopcy i dziewczyny. Niech dorośli niszczą ziemię, psują środowisko, Ja pochłonę swoją paszczą całe śmieciowisko! Będę jadł, będę jadł i nic nie zostanie. Zjem calutki świat, mniam, mniam tak się stanie!” / smok Dymek/

„Jestem smokiem Z…. i wytwarzam tlen, Dbam o środowisko – tak, nauczę cię! Żaden smok czy smog, nie zniszczy planów mych, Oczyszczać powietrze będziesz z nami w mig”. /smok Ziejek/

Wszyscy wiemy już, że smog jest bardzo niebezpieczny dla ludzi, dzieci , osób starszych. Powoduje on dużo chorób. Dlatego też musimy zapobiegać powstawaniu smogu, ale jak to zrobić? Za chwilkę się dowiecie. 

Jak zmniejszyć powstawanie smogu? Zapoznajcie się z ilustracjami. Wskażcie które środki transportu trzeba wybrać aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza smogiem.

Smog – zasady i porady antysmogowiczaopisz poniższe ilustracje, powiedz co przedstawiają. Pamiętaj aby wypowiadać się pełnymi zdaniami.

Gra terenowa podchody Rodzic chowa w pokoju ilustracje, zadaniem dziecka jest odnalezienie wszystkich ilustracji i dopasowanie ich do siebie według poniższego wzoru..

Zapraszam na zakończenie do zapoznania się z filmem edukacyjnym „Dlaczego musimy zadbać o czyste powietrze? Czym jest SMOG.” Link https://www.youtube.com/watch?v=baJQkO9G6uk .

Pozdrawiam, miłego dnia pani Gosia.