Serdecznie witam Rodziców!

Witajcie kochane przedszkolaki!

Dzisiaj będziemy rozmawiać  o zwierzętach żyjących na wiejskim podwórku.

Kto ma ochotę na gimnastykę?  Będą ćwiczyć różne części ciała, będzie to zabawa doskonała.

Dzisiejszy dzień rozpoczniemy zabawą ruchową w oparciu o piosenkę   pt. „Duży i mały skok”. Najpierw wysłuchajcie piosenkę a następnie spróbujcie wykonywać ćwiczenia razem z dziećmi.

Zaproście do wspólnej zabawy rodziców, rodzeństwo.

Link do piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=InxomdEHL8M

Zapraszam Was teraz do wysłuchania opowiadania pt.                                 „Kaczęta, prosięta… konięta?”.   Dowiecie się, jaka przygoda spotkała Olka i Adę u cioci na wsi.

Link do obrazków: https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oa_ks_56/mobile/index.html#p=65

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oa_ks_56/mobile/index.html#p=66


Olek, Ada i dziadkowie odwiedzili ciocię Anielę. Ciocia mieszka na wsi, daleko od miasta. Ma tam własne gospodarstwo. Olek był kiedyś u cioci i zaprzyjaźnił się ze źrebakiem. Nie mógł się doczekać, kiedy zobaczy go ponownie. Ada jechała tam po raz pierwszy. Cieszyła się, że będzie mogła głaskać i karmić zwierzęta, które hoduje ciocia. Kiedy tylko stanęła na podwórku, wykrzyknęła: – Mogę pogłaskać owieczkę? Ciocia zatrzymała ją w ostatniej chwili. – Lepiej nie, to baran z twardymi rogami, nie lubi głaskania.  Ada zrobiła krok w tył, ale już po chwili biegła przez podwórko.   – Olek! Ciocia ma łabędzie! – piszczała zachwycona. – Oj, Ado, Ado, to nie łabędzie! To gęsi! Olek aż za brzuch się złapał. Gęsi rozbiegły się w cztery strony świata, za to gąsior wyciągnął długą szyję, zasyczał groźnie i złapał dziobem za sznurowadło u buta Ady . – Ty łobuzie, nie strasz mi gości – skarciła go ciocia. Wzięła Adę za rękę. – Chodźmy do kurnika. Zobaczysz kury i malutkie kurczęta. Jest też gęś z gąsiętami i kaczka z kaczętami. Będziesz mogła je głaskać bez problemów. Olek skrzywił się. Wolałby od razu pobiec do źrebaka. Dziadek musiał się tego domyślić, bo powiedział:  – Ada pójdzie z ciocią, babcia odpocznie w domu po podróży, a my zajrzymy do stajni. Do koni i źrebaków. Kiedy po godzinie wszyscy wrócili do domu, dzieci zasypały babcię opowieściami o swoich przygodach.  – Źrebak się do mnie uśmiechnął!  Poznał mnie! Pokazał wszystkie zęby w uśmiechu i zawołał „I-haa!”.   To na pewno znaczyło „dzień dobry”! – mówił uradowany Olek. – A mnie pocałowało prosię – chwaliła się Ada. Ciocia potwierdziła. Gdy Ada pogłaskała wszystkie dwadzieścia kurcząt, dziesięć gąsiąt i pięć kacząt, poszły do chlewni. „Tutaj są świnie z prosiętami” – uprzedziła ją ciocia. Wzięła jedno różowe prosię na ręce  i podsunęła Adzie do pogłaskania. Prosię, niewiele myśląc, trąciło Adę noskiem w policzek i chrząknęło. Ada była zachwycona. Potem odwiedziła owce z owieczkami  i barankami. Nie odważyła się jednak na ich pogłaskanie, chociaż ciocia zapewniała, że owcze dzieci, nawet te z małymi różkami, nie są groźne. Później, już razem z dziadkiem i Olkiem, poszli do obory, do krów i cieląt. Co się tam wydarzyło, tego dzieci nie opowiedziały. Zdradzę wam w tajemnicy, że jedna z krów pacnęła Adę ogonem w nos.    – Nic nie mówicie o krowach? – zdziwiła się babcia.   – Bo krowie ogony brzydko pachną – wyjaśniła Ada, krzywiąc się przy tym okropnie. – A wiesz, czego się dziś nauczyłam? – pospiesznie zmieniła temat.  – Posłuchaj: dziecko kury to kurczątko, gęsi – gąsiątko, kaczki – kaczątko, świnki – prosiątko, konia – koniątko, a krowy – krowiątko – wyliczyła. Ciekawe, dlaczego ciocia, dziadkowie i Olek śmiali się długo i głośno.

Rozmowa na temat przeczytanego opowiadania.

Rodzice porozmawiajcie z dziećmi na temat przeczytanego opowiadania, zwróćcie uwagę, aby dzieci wypowiadały się pełnymi zdaniami.


– Do kogo pojechał Olek z Ada i dziadkami?
– Gdzie mieszkała ciocia?
– Jakie zwierzęta hoduje ciocia?
–  Dlaczego Ada nie mogła pogłaskać barana?
– Co zrobił gąsior Adzie?
– Jakie zwierzątka mogła pogłaskać Ada?
– Gdzie mieszkają kurczątka, kaczątka, gąsiątka?
– Gdzie mieszkają krowy z cielątkami?
–  Z jakim zwierzątkiem zaprzyjaźnił się Olek?
– Dokąd musiał pójść Olek z dziadkiem, aby zobaczyć źrebiątko?
– Dlaczego ciocia, Olek i dziadkowie śmiali się z Ady?

„Naśladowanie zachowania się zwierząt” – ruletka.     Proponuję zabawę w naśladowanie głosów, a także sposobu poruszania się tych zwierząt.
   Poniżej przesyłam link do zabawy ruchowej.

https://wordwall.net/pl/resource/1507116/zwierz%C4%99ta-na-wsi

 Zapraszam Was teraz do obejrzenia filmu edukacyjnego –                                              „Szukam mamy”

Poniżej przesyłam link do filmu  https://www.youtube.com/watch?v=E5bWIQo182c

Następne zadanie będzie polegało na podaniu nazwy dorosłego zwierzęcia i jego potomstwa.
 Przyjrzyjcie się obrazkowi, spróbujcie nazwać te zwierzątka (rodzice w razie potrzeby podpowiadają), głośno wymówić ich nazwy                                         z podziałem na sylaby (kro – wa), wymienić głoskę na początku nazwy zwierzątka (krowa – k) lub na końcu (krowa – a).

Ułóżcie zdrobnienia do nazw młodych zwierząt, które widzisz na ilustracji np.:  prosię, prosiątko, prosiaczek.

Spróbujcie teraz ułożyć krótkie rymowanki do podanych zdrobnień nazw młodych zwierząt. np.

–  Prosiątko bardzo polubiło żółte kurczątko.

–  Cielątko to bardzo miłe zwierzątko.

(Zdania nie muszą być poprawne pod względem logicznym, mogą być śmieszne).

Jeśli jest to dla was za trudne, ułóżcie rymy tylko do zdrobnień, np. jagniątko – słoniątko.

Jakie jest zwierzątko? – wybierzcie jedno zwierzątko i opiszcie go  np. prosię jest różowe, gładkie, niewinne, śmieszne.

Na zakończenie dzisiejszych zajęć zapraszam was do wysłuchania piosenki  pt. „Na podwórku koło bramy”

Poniżej przesyłam link do piosenki

https://www.youtube.com/watch?v=vFf1UYE_gRU

Rozmowa na temat piosenki.
−Z ilu zwrotek składa się piosenka?
−O co kłócą się zwierzęta w piosence?
−O jakich zwierzętach jest mowa w kolejnych zwrotkach?
−Jak nazywamy mamę, tatę i dziecko w rodzinach zwierząt (ptaków) przedstawionych w piosence?
 
Pamiętajcie po zakończeniu zajęć umyjcie rączki!!!


Ćwiczenie grafomotoryczne – przygotowanie do nauki pisania i czytania, doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej – Karta pracy, ćw. cz. 4, str.3. Nowe przygody Olka i Ady .
Kartypracy-wies.pdf
Pozdrawiam,  pani Basia