Dzień dobry, witam serdecznie Dzieci i Rodziców!

1. Lustro  

Na początek zapraszam do zabawy w lustro. Zaproście do niej rodziców lub rodzeństwo. Stajemy zwróceni twarzą do siebie. Jedna osoba jest lustrem. Zadaniem drugiej osoby z pary jest pokazywanie różnych gestów, ruchów, min. „Lustro” stara się dokładnie odzwierciedlić to, co pokazuje partner. Następnie zamieniamy się rolami.

2. Leśny kodeks

Przeczytajcie tekst, i odpowiedzcie na pytania: Gdzie wybrała się grupa Ady i po co? Jak Ada i inne dzieci zachowywały się w lesie? Jak nazywa się zwierzątko które obserwowało dzieci? Jak nazywają się zwierzęta znajdujące się na ilustracji? Za co pani pochwaliła dzieci? Czy można zaśmiecać las, hałasować i straszyć zwierzęta?

3. Zagadki o leśnych zwierzętach: Odgadnij zagadki i dopasuj ilustrację do zwierzątka.

 

 

 

 

Ma okrągłe oczy, świetnie widzi w nocy. I widzi, i słyszy, poluje na myszy. (sowa)

Jak płomień rudy wśród drzew pomyka. Chętnie by porwał gąskę z kurnika. (lis)

Bez młotka, bez dłuta, a dziupla wykuta! To będzie schronisko, bo zima już blisko! – Młody przyrodniku, kto tę dziuplę wykuł! (dzięcioł)

On po lesie kuka, ona gniazdka szuka. Jak znajdzie, podrzuca jajo –niech je inni wygrzewają! (kukułka)

Ma dziuplę ciepłą, mięciutki liść. Mogła sobie w niej orzeszki spokojnie gryźć. (wiewiórka)

Ryję ziemię mymi kłami, nazywają je szablami. Dzieci mam w prześliczne paski, bardzo kocham te bobaski. Kto chce krzywdę im uczynić,
pozna zemstę dzikiej świni. Niech na drzewo zmyka w mig, bo ja jestem straszny … .(dzik)

Lubi jagody i żołędzie, więc sadełko sobie przędzie. W czasie zimowej pory, chowa się do swej nory. Jego czarno-biała głowa, w lesie dobrze się chowa.( borsuk)

Jest to leśne zwierzę, na głowie ma rogi, jest mężem sarenki i ma długie nogi. (jeleń)

Wiecie już, że las jest domem różnych zwierząt, znajdują w nim pożywienie i schronienie. Jak sądzicie, czy las potrzebuje zwierząt? Dlaczego?”. Dodatkowe informacje oraz ciekawostki o ptakach i zwierzętach:

Wiewiórka jest szybka i zwinna. Buduje swoje gniazdo lub dziuplę w rozgałęzieniu drzew iglastych, z gałązek i kawałków kory. Żywi się orzechami i nasionami. Wiele młodych drzew wyrasta dzięki temu, że wiewiórki chowają nasiona na zimę i często zapominają o nich.

Borsuk dzień spędza w norze, z której wychodzi nocą. Żywi się owadami, dżdżownicami, ptakami i ich jajami, drobnymi ssakami i owocami. Trzyma się stałych szlaków, a jeśli wychodzi poza swoje terytorium, to zaznacza drogę do domu, wydzielając specjalny zapach. Ostrzy swoje pazury o drzewo i jest czyściochem – często pielęgnuje sierść

 Lis jest bardzo zwinny i szybki, ma gęste futro. Żywi się głównie gryzoniami, poluje na nie w nocy. Podczas dnia zazwyczaj odpoczywa lub śpi w swojej norze. W poszukiwaniu jedzenia często podkrada się do kurnika i wykrada kury lub gęsi. Lisy zapadają na wściekliznę i dlatego są niebezpieczne dla człowieka.
 
Jeleń jest zwierzęciem płochliwym. Prawie przez cały dzień ukrywa się w zaroślach lasu. Często w nocy wychodzi na polanę paść się. Każdego roku wiosną jeleń gubi poroże: jeśli masz szczęście, możesz je znaleźć. Głośno ryczy w okresie godowym.
Dzik jest spokrewniony ze świnią domową. Żywi się korzeniami i bulwami. Ryjem przekopuje polany w poszukiwaniu jedzenia. Często wychodzi z lasu na pola, niszczy rolnikom uprawy ziemniaków. Swoje legowisko ma w zaroślach i trawach. Dzik jest niebezpieczny, może zaatakować człowieka.

 Dzięcioł żywi się owadami żyjącymi w drewnie i pod korą drzew. Do wydobywania jedzenia służy mu mocny dziób oraz długi język, który wsuwa do korytarzy larw i wydobywa owady. Mocne pazury służą mu do wspinania się po pniu, a sztywny ogon do podpierania podczas kucia. Jest lekarzem drzew.

Kukułka. Kuku to głos samca. Samica podrzuca swoje jajka do innych gniazd. Często wybiera sobie gniazdo i czeka aż gospodarze odlecą, wtedy wyrzuca z gniazda jajko gospodarzy i wkłada swoje. Pisklę kukułki zachowuje się w gnieździe jak mały rozbójnik, wyrzuca inne pisklaki, domaga się jedzenia i szybko rośnie. Nigdy nie poznaje swoich rodziców.

Sowa. W ciągu dnia siedzi przytulona do pnia drzewa albo w gęstych gałęziach. Jest aktywna nocą. Jej przysmakiem są myszy, na które poluje z zasadzki, posługując się doskonałym słuchem i wzrokiem. Zimą poluje także na małe ptaki, a latem zjada również owady. Lubi polować na znanych sobie terenach.

Deser ” Leśny mech”

Smacznie zakończymy nasze dzisiejsze zajęcia. Dlaczego? Mam dla Was niespodziankę, musimy przygotować deser bardzo zdrowy. Poproście rodziców o pomoc. Pamiętajcie, umyjcie rączki zanim zaczniecie przygotowywać deser. Link leśny mech – https://www.youtube.com/watch?v=H6VeRkqThdA

Życzę smacznego, pozdrawiam pani Gosia.