Dzień dobry!  Witam serdecznie Dzieci i Rodziców!

W tym tygodniu dowiecie się jak ważna dla nas jest przyroda,  jak o nią należy dbać, co sprzyja, a co zagraża środowisku przyrodniczemu.

Zanim rozpoczniemy zajęcia proszę Was o wypicie szklanki wody.

  Pijcie wodę”

Pijcie wodę bo jest zdrowa

Smaczna, czysta odlotowa, 

Tylko woda sprawi że

 Staś uśmiechnie w końcu się.               

Wodę smakuj łyk po łyku, 

Będziesz  szybki mały SMYKU.

 Kto spróbuje wody łyk,                                                                                      

Ten zdobędzie szczyty w mig.

Regularne jej picie powoduje wzrost koncentracji, podnosi poziom energii, poprawia koordynację umysłową i fizyczną.

Mam dla Was coś na rozgrzewkę –  spróbujcie  nazwać dźwięki wydawane przez wodę.

 Poniżej podaję link.

https://chomikuj.pl/Marzena_koter22/*e2*99*ab+ODG*c5*81OSY+NATURY+*e2*99*ab/kapanie*2c+plusk+deszcz+burza+szum+morza,577533910.mp3(audio)

https://www.youtube.com/watch?v=JwbMnvfN2y8

Porozmawiajmy o… wodzie.”

– Do czego potrzebna jest na świecie woda? – Do czego ludzie potrzebują wody? – Gdzie możemy znaleźć wodę? – Skąd ludzie mają wodę? – Czy każdą wodę można pić? – Co może świadczyć o tym, że woda jest czysta lub brudna?

Wnioski:                                                                                                                                                                           – Woda potrzebna jest do życia; bez wody nie byłoby roślin, zwierząt, ludzi.  -Woda jest bardzo potrzebna człowiekowi w codziennym życiu.

WODA

Ile głosek słyszycie w słowie woda? Podzielcie słowo woda na sylaby, głoski, wymieńcie pierwszą głoskę i ostatnią. Jakie znacie słowa zaczynające się na głoskę „w”.

Zapraszam do wysłuchania wiersza J. Papuzińskiej „Chora rzeka”.

Śniła się kotkowi rzeka,
wielka rzeka pełna mleka…
Tutaj płynie biała rzeka.
Jak tu pusto! Drzewo uschło…
Cicho tak –
ani ptak, ani ważka, ani komar, ani pąk ,
ani gad, ani płaz, ani ślimak,
ani żadna wodna roślina,
ani leszcz, ani płoć, ani pstrąg,
nikt nie żyje  tutaj,
bo rzeka jest zatruta.
Straszy napis: „ZAKAZ KĄPIELI”.
Mętny opar nad wodą się bieli.
Chora rzeka nie narzeka, tylko czeka..
 
Rozmowa na temat wiersza.
– Co się śniło kotkowi?
– Jakiego koloru była rzeka?
– Dlaczego rzeka była biała?
– Co działo się z przyrodą przy białej rzece?
– Dlaczego w takiej rzece nie wolno się kąpać?
–  Na co może czekać rzeka?

Zapraszam Was teraz do przeprowadzenia wspólnie z rodzicami kilka eksperymentów z wodą.

Do przeprowadzenia eksperymentów należy przygotować: ceratę, słoik z wodą z kałuży / jeżeli jest taka możliwość/, miskę, czystą wodę, olej, piórko, szklane naczynie, słoik, gazę, wodę zanieczyszczoną kamykami, patyczkami, trawą i piaskiem.

I EKSPERYMENTbadanie wody z kałuży. Rodzic  pokazuje dzieciom słoik z wodą z kałuży. Dzieci oglądają wodę, obserwują, co w niej pływa. Mówią, jaka jest ta woda.

Rodzic pyta dzieci:  Skąd się bierze woda w kałuży?  Dlaczego woda w kałuży jest zanieczyszczona?  Informuje dzieci, że padający deszcz łączy się z zanieczyszczeniami z powietrza  (np. z dymem wydobywającym się z kominów) i opada na ziemię. Wyjaśnia pojęcie kwaśny deszcz i jego negatywny wpływ na środowisko. Kwaśnymi deszczami nazywamy opady atmosferyczne o odczynie kwaśnym. Kwasy tworzą się w wyniku reakcji wody  z utrzymującymi się w powietrzu zanieczyszczeniami i gazami, takimi jak: tlenki azotu, dwutlenek węgla i dwutlenek siarki, powstałymi m.in. w wyniku spalania paliw, produkcji przemysłowej czy wybuchów wulkanicznych.

II EKSPERYMENT badanie wody zanieczyszczonej olejem.  Rodzic wlewa do miski czystą wodę, a następnie trochę oleju. Dziecko obserwuje, jak olej utrzymuje się na powierzchni wody. Następnie rodzic zanurza w misce pióro i je wyjmuje. Dziecko obserwuje, jak olej osadził się na piórze.  

Rodzic pomaga dziecku dojść do wniosku, że olej pływa na powierzchni, ponieważ jest lżejszy od wody. Pióro po wyjęciu z wody zmieszanej z olejem jest posklejane.  Rodzic wyjaśnia dziecku, że oceany i rzeki, na których powierzchni pływają zanieczyszczenia oleiste, takie jak np. ropa naftowa, są niebezpieczne dla zwierząt, zwłaszcza ptaków. Ich pióra sklejają się i robią się cięższe, co uniemożliwia latanie i ptaki giną.

Oczyszczanie wody.

Ludzie dostrzegli niekorzystny wpływ zanieczyszczonej wody na środowisko  i postanowili ją oczyszczać budując oczyszczalnie ścieków.

 Zapraszam Was do obejrzenia filmu pt. „Jak zbudować oczyszczalnię” i do wykonania wspólnie z rodzicami eksperymentu.

https://vimeo.com/224050213link do filmu.

Burza mózgów: W jaki sposób możemy chronić wodę? Co możemy robić, aby nie zabrakło wody?  W jaki sposób możemy oszczędzać wodę? Dziecko podaje swoje propozycje, a mama zapisuje je na kartonie.
Przykłady sposobów oszczędzania wody:
–  gromadzenie wody deszczowej i podlewanie nią roślin w ogrodzie,
– dokręcanie kranu przed wyjściem z łazienki,
– branie prysznicu zamiast kąpieli w wannie;
– budowanie oczyszczalni ścieków
– wprowadzenie liczników do mierzenia zużycia wody i płacenie za zużytą wodę

Powtórzcie kilkakrotnie słowa rymowanki:  „Czysta woda zdrowia doda” z podziałem na sylaby rytmicznie klaszcząc, tupiąc, wykonując podskoki.

Zachęcam Was do wykonania pracy plastycznej  „Ziemia przyszłości”- kolaż.

Wasze prace mogą przedstawiać planetę zanieczyszczoną lub  planetę czystą.

Do tego zadania możecie wykorzystać różne materiały, które posiadacie   w domu np.: kolorowe i czarno-białe gazety, ścinki materiałów, papier kolorowy, mazaki, kredki,  bibuła, wstążki itp.

 Planeta zanieczyszczona – dzieci np. wyrywają czarno-białe paski z gazet, przyklejają je na kartonie, doklejają fragmenty tkanin w ciemnych kolorach, a następnie rysują elementy flamastrami, kredkami w ciemnych kolorach.

Planeta czysta – dzieci np. wyrywają paski z papieru kolorowego i bibuły i przyklejają je na kartonie. Dokładają ścinki materiałów oraz zdjęcia roślin i zwierząt wydarte z kolorowych czasopism. Dorysowują elementy kredkami, flamastrami w jasnych kolorach.

 

Życzę udanej zabawy i wielu ciekawych pomysłów,  pani Basia.