Witam Was Przedszkolaki! Co mówimy wszystkim rano, gdy się obudzimy?

GDY SIĘ DZIECI CHCĄ PRZYWITAĆ,
TO DZIEŃ DOBRY WSZYSTKIM MÓWIĄ!
UŚMIECH MIŁY POSYŁAJĄ
PRAWĄ RĄCZKĄ POMACHAJĄ

1. Na początek przygotowałam Dla Was opowiadanie ,, Dzień dobry zwierzątka” Podczas słuchania opowiadania dziecko naśladuje ruchem buzi, oraz dźwiękami zachowanie zwierząt.

Bardzo wcześnie rano wszystkie zwierzęta jeszcze smacznie spały. Kogut i kury w kurniku na grzędzie (oblizywanie czubkiem języka górnych zębów po wewnętrznej stronie), krowa i koń w oborze (unoszenie języka za górne zęby i cofanie go do podniebienia miękkiego), a piesek w budzie (język w przedsionku jamy ustnej, oblizywanie górnych zębów). Pierwszy obudził się kogut, wyskoczył z kurnika (szerokie otwieranie buzi i wysuwanie języka nie dotykając o zęby), rozejrzał się po podwórku (kierowanie języka w kąciki ust, przy szeroko otwartych ustach), wyskoczył na płot (unoszenie języka nad górną wargę) i głośno zapiał – kukuryku!!
Głośne pianie koguta obudziło kury, które zawołały – ko – ko – ko!! Na śniadanie kurki zjadły ziarenka . Obudził się też piesek, zaszczekał – hau hau, hau!! Pobiegał w koło podwórka (usta szeroko otwarte, oblizywanie warg ruchem okrężnym). Zmęczył się bardzo tym bieganiem i dyszy (wysuwanie szerokiego języka do brody).
Wyszedł także ze swej kryjówki kotek i zamiauczał – miau, miau!! Wypił mleczko z miseczki (wysuwanie języka nad dłońmi ułożonymi w kształcie miseczki) .W chlewiku świnka zaczęła potrącać ryjkiem drzwi (wysuwanie warg do przodu jak przy samogłosce u). Krowa zaryczała – muu, muu!! A koń zaparskał, że też już nie śpi (parskanie, kląskanie).

2. Kochane dzieci zapraszam teraz do obejrzenia, krótkiego filmiku w którym piesek szuka swojego domku. Zwróć uwagę na to jak nazywamy domy zwierząt, które spotyka piesek.

Oto link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=1PD3jNhefUA

3. ,,Literki, które znam”- zabawa sensoryczna.

Moi drodzy do tej zabawy potrzebna nam będzie mąka, koniecznie ziemniaczana ponieważ w następnej zabawie będziemy wykonywać doświadczenie. Potrzebny również będzie płaski ale szeroki pojemnik np. taki w którym przechowujemy żywność lub blacha to pieczenia ciasta.

Zabawę rozpoczynamy od wysypania mąki do pojemnika. Zadaniem dzieci jest pisanie palcem w mące literek, które znają.

4. Ostatnia zabawa to coś co lubicie. Czyli eksperyment! Zobaczcie co osiągniemy mieszając mąkę ziemniaczaną i wodę… Zapraszam do wykonania Cieczy Nienewtonowskiej!

Ciecz nienewtonowska, to substancja, która czasem zachowuje się jak ciało stałe, a czasem jak ciecz. Czy wiecie co się stanie kiedy wobec takiej cieczy użyjemy siły? (na przykład uderzając w jej powierzchnię), lub co się stanie jeśli z taką cieczą będziemy się obchodzić bardzo delikatnie? Zachęcam do eksperymentowania i rozmowy na temat zabawy.

Oto linki instruktażowe:
https://www.youtube.com/watch?

v=jH5sVjGXjYQhttps://www.youtube.com/watch?v=20nIALsUY84

Pozdrawiam
Joanna Koza