Drodzy Rodzice i dzieci. Zaczynamy kolejny dzień nauki zdalnej.Mamy dla Was materiały do zabawy i pracy!

,,Wiosenne przebudzenie”; opowieść ruchowa połączona z ćwiczeniami ortofonicznymi – Wiosno, gdzie jesteś?

Dzieci naśladują czynności i odgłosy, o których opowiadamy.

Olek nie mógł się doczekać nadejścia wiosny. Postanowił wyjść do ogrodu i jej poszukać (maszerują w różnych kierunkach). Zobaczył drzewa z pąkami, delikatnie poruszające się na wietrze (naśladują poruszające się drzewa i ich szum). W oddali usłyszał śpiew ptaków (naśladują śpiew ptaków). Nad domem krążyły dwa bociany (biegają z szeroko rozłożonymi rękami), a potem brodziły po trawie, wysoko ponosząc nogi, i rozglądały się w poszukiwaniu żabek (maszerują z wysokim unoszeniem kolan, rozglądają się na boki). Klekotały cichutko, aby ich nie spłoszyć (cicho naśladują klekot bocianów). Żabki zauważyły niebezpieczeństwo i skakały w różnych kierunkach, aby się ukryć (naśladują żabie skoki). Nawoływały się cichutko (cicho kumkają), aby nie zwrócić na siebie uwagi. Było ciepło i przyjemnie. Olek przeciągnął się, aby rozprostować kości (przeciągają się). Nagle nad uchem usłyszał ciche bzyczenie. To pszczoła krążyła nad jego głową (naśladują brzęczenie pszczoły). Chłopiec przestraszył się. Zaczął uciekać. Wymachiwał rękami, aby ją odgonić (biegają i wymachują rękami). Nagle jego uwagę zwróciły kolorowe kwiaty. Olek pochylił się i je powąchał (naśladują wąchanie kwiatów), a potem głośno kichnął (kichają: aaa… psik!). „Nie muszę już dalej szukać wiosny” – pomyślał zadowolony, a potem, uśmiechnięty, wrócił do domu (maszerują, uśmiechając się do siebie).

Cele: Doskonalenie sprawności narządów artykulacyjnych, doskonalenie koordynacji słuchowo – ruchowej, wytworzenie radosnej atmosfery.

Wywiad z bocianem!

Zaproś dziecko do oglądania razem z Tobą, krótkiego filmiku.

https://www.youtube.com/watch?v=PMUUm7Xx-Fw

Po obejrzeniu filmiku zachęcam do zadawania dzieciom pytań, np:

  • Kto nas przywitał?
  • Z kim prowadzony był wywiad?
  • Dlaczego bocian nie mógł przybyć do studia krasnoludka?
  • Gdzie bocian wybrał się na wakacje jesienią?
  • Z kim się zaprzyjaźnił?
  • Jakie chodzą plotki na temat bocianów?

Cele: Rozwijanie języka pod względem gramatycznym, artykulacyjnym i słownikowym, doskonalenie mowy wiązanej.

,,Co tonie, a co się unosi?”

Kochani! Przygotowałam dla Was dziś zabawę badawczą z wodą! Potrzebna nam będzie miska, woda oraz różne przedmioty, które posiadacie w domu np: papier, waciki, plastelina kamyczki, metalowy klucz, kawałek styropianu, guzik, liść. Sprawdźcie, które z tych przedmiotów unoszą się na wodzie?

Cele: Rozbudzanie ciekawości otaczającego świata, tworzenie warunków do samodzielnego odkrywania rzeczywistości poprzez obserwowanie i eksperymentowanie.

Na koniec zachęcam do wykonania przygotowanej karty pracy

Pozdrawiam Joanna Koza