Witam wszystkich bardzo serdecznie w piątek.                         

 Dzisiejszego dnia zapraszam Was do uczestniczenia w zabaw i ćwiczeniach ruchowych. Każdy przedszkolaczek dobrze wie, że codziennie gimnastykować należy się.

Gimnastyka to zabawa,

sport w przedszkolu,

ważna sprawa.

W górę ręce, w przód i w bok,

Skłon do przodu, przysiad, skok.

Wesołe zabawy – ćwiczymy razem”zaproście do zabawy, rodziców, siostrę, brata.

Powitanie piosenką (zwrócenie uwagi na daną osobę).  Stoimy naprzeciwko siebie i naśladujemy słowa piosenki pt. ,,Witaj”  do melodii Panie Janie.

Witaj, …(imię), witaj, …(imię).          Uczestnicy zabawy patrzą na konkretne dziecko.
Jak się masz, jak się masz?                  Machają do niego, zaglądają mu w oczy.
Wszyscy cię witamy,                            Wyciągają ręce w geście powitania
Wszyscy cię kochamy.                         Krzyżują ręce na piersiach
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.     Wszyscy chwytają się za ręce,   tworząc kółeczka.

 • Zanim przystąpimy do wspólnej zabawy najpierw przywitajcie się ze sobą różnymi częściami ciała. Witają się łokcie, kolana, główki, rączki, stopy itd.
 • „Bajka o moim ciele” – usiądźcie na dywanie w siadzie płaskim, następnie będziemy  nazywać różne części ciała i jednocześnie wykonywać konkretny ruch:
  – poznajemy swoje rączki, oglądamy, przeliczamy palce,
  – rączki witają się z nóżkami, dotykamy swoje stopy,
  – paluszki spacerują dalej i spotykają kolanka,
  – po kolankach mamy brzuszek, głaszczemy i masujemy,
  – idą paluszki dalej i witają się z szyjką, kręcimy szyjką raz w jedna, raz w drugą stronę,
  – po szyi poznają paluszki buźkę, dotykają oczka, nos – liczą dziurki w nosie, dotykają brodę,
  – paluszki – wędrowniczki głaszczą włosy i spotykają uszy, liczą uszy.
  – poprawianie fryzury.
 • Zabaw „ Lustro” – usiądźcie naprzeciwko siebie: rodzic wykonuje dowolne ruchy, gesty, dziecko naśladuje jego ruchy. Następnie zmiana ról.
 • Zabawa pt. ,,Bączek”. Wszyscy siedzą na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i lekko uniesionymi. Odpychając się rękoma, każdy próbuje samodzielnie obracać się  w miejscu wokół własnej osi.
 • Zabawa „Naleśniki”, czyli rolowanie po podłodze – rodzic klęczy na podłodze przy leżącym na plechach dziecku, które ma wyciągnięte ręce w tył ( za głową). Rodzic klęczący stara się powoli i lekko obrócić (przetoczyć) dziecko na brzuch.
 • Zabawa „Przepychanki” – dziecko i rodzic siedzą na podłodze plecami do siebie i próbują się przepychać.
 • Zabawa „Rowerek” –dziecko i rodzic leżą na plecach na podłodze z nogami uniesionymi w górę i ugiętymi kolanami. Leżą tak, aby dziecka stopa była oparta o stopy rodzica. Następnie wspólnie wykonują tzw. rowerek. Rodzic powtarza rymowankę, różnicuje tempo:                                  
 •  „Jedzie Radek na rowerze,
  a pan Romek na skuterze.
  Raz, dwa, trzy,
  jedź i ty”.

 • Zabawa ,,Piłowanie drewna”. – dziecko i rodzic siedzą w rozkroku, zwrócone przodem, trzymając się za dłonie. Nogi rodzica znajdują się pod nogami dziecka. Następnie na przemian kładą się na plecach na podłodze, cały czas trzymając się za ręce.
 • Zabawa „Zwijamy dywan” – dziecko i rodzic kładą się ciasno na podłodze jedno obok drugiego. Dziecko kładzie się na dywan i turla się po nim, aż do końca dywanu, następnie rodzic.

Ćwiczenia wyciszające – dzieci kładą się na plecach, zamykają oczy, słuchają muzyki relaksacyjnej.  https://www.youtube.com/watch?v=yiRIvZplphA                  

  Brawo! Super ćwiczyliście!   

Po zabawie relaksacyjnej zapraszam was do następnej zabawy.  Teraz muszą popracować nasze główki.

Słuchanie wiadomości na temat bociana i skowronka.    

BOCIANY są gatunkiem chronionym w Polsce. Wracają z ciepłych krajów w marcu lub w kwietniu. Zamieszkują tereny, na których znajduje się dużo pól, lasów, łąk. Po przylocie natychmiast biorą się za przebudowę starego gniazda lub budują nowe. Najczęściej robią to w pobliżu siedzib ludzkich, np. na dachach, słupach, budynkach gospodarczych. Znoszą materiał, układają gałązki i pilnują, aby gniazda nie zajął inny bocian. Kiedy gniazdo jest gotowe, samica składa jaja. Wysiaduje je na zmianę z samcem. Kiedy jeden ptak jest w gnieździe, drugi zajmuje się zdobywaniem pożywienia. Bociany jedzą wyłącznie zwierzęta, np.: pasikoniki, dżdżownice, ślimaki, gryzonie, małe ryby, węże, krety, łasice, gronostaje, młode zające i pisklęta ptaków. Żaby wcale nie są ich ulubionym pokarmem.

SKOWRONEK to skromnie ubarwiony ptak, który pięknie śpiewa. Zamieszkuje pola uprawne, łąki i pastwiska. Gniazdo buduje bezpośrednio na ziemi, w płytkim dołku, który wyściela trawą, włosiem końskim i cienkimi korzonkami. Dobrze je ukrywa. Gdy wraca do gniazda, nigdy nie ląduje w jego pobliżu. W ten sposób stara się, aby nikt nie podejrzał, gdzie się ono znajduje.

Ćwiczenia słownikowe – układanie zdań. Liczenie słów w zdaniach. Do tej zabawy będą potrzebne nam zdjęcia ptaków. Dziecko wybiera jedno zdjęcie, które najbardziej mu się podoba. Uzasadnia swój wybór. Następnie układa zdanie z nazwą ptaka, którego zdjęcie wybrały. Liczą słowa w zdaniu i je wyklaskują.

Na zakończenie dzisiejszych zajęć wykonajcie kartę pracy.

Serdecznie  pozdrawiam, spotkamy się w poniedziałek – pani Basia