Drogie Dzieci! Drodzy Rodzice!
Witam Was serdecznie i zapraszam do wspólnej zabawy:)

Drogie dzieci jaki mamy dzisiaj dzień tygodnia?
Wczoraj był jaki dzień tygodnia?, a jaki będzie jutro?
Doskonale:)

Dzisiaj kończymy zajęcia związane z tematem kompleksowym „Wiosna na wsi”, dlatego też zrobimy sobie podsumowanie wiadomości. Gotowi? To zapraszam do wspólnej zabawy:) Na początek trochę się porozciągajmy:)

1. „Zwierzęta z wiejskiej zagrody”– ćwiczenia gimnastyczne (wg A. Grzęski):
• Swobodny cwał z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (konik).
• Ćwiczenie równowagi: w staniu na jednej nodze przetaczanie piłeczki w przód i w tył stopą drugiej nogi (kogut grzebie łapą w ziemi).
• Ćwiczenie wewnętrznych mięśni ud: marsz z piłeczką przytrzymywaną pomiędzy kolanami – nogi powinny być lekko ugięte, a marsz nie powinien trwać długo (kaczka).
• Ćwiczenie mięśni grzbietu rozciągające również mięśnie ud: w siadzie klęcznym toczenie piłki wokół siebie w jedną i w drugą stronę (kot bawi się piłką).

2. Co zawdzięczamy zwierzętom hodowlanym – powtórzenie wiadomości. Obejrzyjcie uważnie poniższy materiał, może dowiecie się czegoś nowego:)

https://cloud5d.edupage.org/cloud?z%3AKDu7HAO7eZcbGnR1%2FDKhe0qe8sFp5gohh1IlLm23FwMmyoEVCBfXtrgK%2FufB8L1U

3. Czarna krowa w kropki bordo – zabawa ruchowa z elementem ćwiczeń artykulacyjnych, rozpoznawanie kolorów.
Rodzic uczy dziecko popularnej rymowanki, zwracając uwagę na prawidłową wymowę wszystkich słów. Następnie wypowiada rymowankę wraz dzieckiem, zmieniając na końcu kolor mleka, np. …koloru niebieskiego. Zadaniem dziecka jest znalezienie w domu przedmiotów w podanym kolorze:

Czarna krowa w kropki bordo,
gryzła trawę, kręcąc mordą
i dawała mleko koloru…

4. Wysłuchaj proszę opowiadania pt. „Awantura na wiejskim podwórku” i spróbuj odpowiedzieć na kilka pytań. Następnie spróbuj narysować jedną ze scenek z opowiadania według własnego pomysłu. Poniżej link do opowiadania:

  • Kto rozpoczął awanturę?
  • Jakie ptaki z podwórka wystąpiły w opowiadaniu?
  • Co można zrobić z piór gęsi i kaczek?
  • Kim był intruz, który pojawił się w gospodarstwie?
  • Kto uratował drób?

5. Wylosuj sylabę – zabawa dydaktyczna usprawniająca funkcje słuchowe. Odgadywanie nazw zwierząt na podstawie pierwszej sylaby. Rodzic rozkłada karteczki z napisanymi sylabami. Zadaniem dziecka jest wybranie jednej karteczki, podanie goi wymyślenie nazwy zwierzęcia, która zaczyna się na daną sylabę. Nie muszą to być koniecznie zwierzęta gospodarskie, ale wszystkie, jakie dziecko zna. Proponowane sylaby: „ko”, „ku”, „kro”, „mo”, „o”, „ka”, „in”, „kró”, „ma”, „ry”, „pa”, „bo”, „ża”, „ty”, „ży”, „re”;„ra”; .

6. Wiejskie rodzinki – powtórzenie wiadomości. Obejrzyjcie uważnie poniższy materiał, a na pewno utrwalicie poznane wiadomości:

https://cloud2d.edupage.org/cloud?z%3AVgNnNF5tj2cI86rUevrGBEPldP3mg7EbCRGYf%2FQxZsie96xJiOZq68S7Y%2BGCCeSt

7. Ile głosek? Ile sylab? – zabawa doskonaląca funkcje słuchowe.
Rodzic podaje nazwy zwierząt, dzieci dzielą je na głoski, układają w rzędzie tyle klocków, ile jest głosek w podanej nazwie. Dzieci młodsze dzielą wyrazy na sylaby i układają liczbę sylab w wyrazie. Proponowane nazwy zwierząt: koza, kotek, krowa, gąska, kaczka, baranek, króliczek, kura, konik, piesek, świnka.

8. Dziobią kury ziarna – zabawa matematyczna.
Rodzic rozkłada dwa talerzyk. Do każdego talerzyka wsypuje 50 ziarenek (mogą to być drobne liczmany, fasolki, groch, ziarna kukurydzy na popcorn). Dziecko dostaje kostkę do gry i kubeczek lub miseczkę; dla siebie rodzic ma ten sam zestaw. Na hasło: Start! Dziecko i rodzic rzucają na zmianę kostką, wybierając z obręczy i wrzucając do miseczki tyle ziarenek, ile oczek wskazuje kostka. Wygrywa ta osoba, który najszybciej zbierze wszystkie ziarna ze swojego talerzyka, do swojej miseczki.

9. Jak kura pazurem – wyjaśnienie znaczenia popularnych powiedzeń zawierających słowo „kura”.
Rodzic podaje popularne powiedzenia zawierające słowo „kura” i prosi, aby dziecko wyjaśniło ich znaczenie własnymi słowami. Podpowiada dopiero, kiedy dziecko same nie może dojść do właściwej odpowiedzi.

– Pisać jak kura pazurem – pisać brzydko i niewyraźnie.
– Kura znosząca złote jajka – coś, co przynosi szybki, łatwy i duży zysk;
na czym można się wzbogacić.
– Chodzić spać z kurami – chodzić spać o wczesnej porze.

10. Gra interaktywna – przed Wami gra interaktywna, która poćwiczy Waszą pamięć i spostrzegawczość:

11. Policz na jednym wdechu – ćwiczenia oddechowe.
Rodzic prosi, aby dziecko wzięło głęboki oddech i policzyło na jednym wdechu od 1 do 10. Po chwili znów bierze głęboki oddech i liczy na jednym wdechu od 10 do 1. Jeśli liczenie na jednym wdechu do 10 jest dla Ciebie zbyt proste, spróbuj liczyć dalej. Powodzenia:)

12. Zabawa z rymami – Rodzic mówi zdania, których zakończenia – słowa do rymu – dopowiada dziecko. Dziecko dodatkowo wykonuje czynność, o której jest mowa w zdaniu. Udanej zabawy:)

Powiedz: prosię i podrap się po … nosie.
Powiedz: koń i wyciągnij do mnie… dłoń.
Powiedz: krowy i dotknij palcem … głowy.
Powiedz: króliczki i nadmij … policzki.
Powiedz: kaczuszka i dotknij łokciem …brzuszka.
Powiedz: psy i klaśnij raz, dwa, …trzy.

Poćwiczcie układanie innych rymów, to fajna zabawa:)

13. Układamy obrazek – zabawa matematyczna utrwalająca pojęcia określające położenie elementów w przestrzeni. Poniżej znajdują się obrazki zwierząt do wycięcia.
Dziecko rysuje na środku białej kartki dom, z prawej strony domu w pewnej odległości rysuje drzewo, a z lewej strony kałużę i dalej od domu budę, po czym układa wycięte obrazki zgodnie z treścią opowiadania rodzica:

Koza stoi z prawej strony drzewa, a jej młode – z lewej.
Kot wszedł na dach domu, a kocię siedzi pod oknem.
Pies i szczenię siedzą z lewej strony budy, a cielę stanęło po przeciwnej stronie.
W kałuży tapla się prosię.
Obok domu stoi świnia i patrzy na małego kotka.

Zabawę można powtórzyć kilka razy, zmieniając opisy położenia zwierząt lub rysunek tła.

14. Wiejskie zwierzątka origami – praca plastyczna, którą wykonacie z wyciętych w różnych wielkościach kół.
Do jej wykonania będziecie potrzebowali: kolorowych kartek, kleju, nożyczek, ołówka oraz szablonów kół do odrysowania, tutaj mogą posłużyć szklanki, miski, itp. Poniżej znajdziecie podpowiedź do wykonania różnych wiejskich zwierzątek. A może sami wymyślicie swoje zwierzęta z kółek? Pamiętajcie, żeby starać się dokładnie zaginać koła, to bardzo ważne w origami:) Możecie zrobić jedno zwierzątko lub kilka a nawet narysować im inne elementy takie jak trawa, domek, słońce. Niech nie czują się samotnie 🙂 Miłej zabawy!

15. W ramach propagowania zdrowego odżywiania oraz pobudzenia zmysłu smaku, węchu oraz dotyku zachęcam do wspólnej zabawy w tworzenie zwierzątek na talerzu:) Poniżej przesyłam kilka inspiracji, ale pamiętajcie bądźcie kreatywni i rozwijajcie swoje zmysły, przede wszystkim smaku, życzę smacznego:)

Zadanie specjalne dla chętnych i odważnych na weekend – „Mój własny chleb”, co Wy na to? Kanapki z własnego chleba będą jeszcze smaczniejsze, to nie jest takie trudne, jak by się mogło wydawać. Poniżej przesyłam link do przepisu na chleb, który zawsze się udaje. Zachęcam:)

https://kotlet.tv/szybki-chleb/

16. Zadanie dla chętnych Dzieci oraz Rodziców – test oraz zagadki sprawdzające wzrok. W związku z długotrwałą zdalną nauka i pracą nasz wzrok może się popsuć. Chcecie go sprawdzić? Poniżej znajdują się linki:

Test na sprawdzenie wzroku:

Zagadki sprawdzające wzrok:

Jeśli jednak wolicie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu i nie chcecie już bardziej psuć sobie wzroku, to wybierzcie się w weekend na wieś. Może do Babci albo Dziadka, albo na rower, to może być najlepsze podsumowanie tego tygodnia oraz naszych zajęć, pt. „Wiosna na wsi”, oby tylko ta wiosna do nas dotarła:) Życzę Wam słonecznego, pełnego uśmiechu i przygód weekendu:)

Ps: Mam nadzieję, że już niedługo się zobaczymy:)

Pozdrawiam ciepło,
Pani Kasia