Dzień dobry Kochani!

Zapraszam Was do wspólnej zabawy. Patrząc na to, co dzieje się za oknem pewnie wybieracie się dzisiaj na sanki, ale jak już się zmęczycie, zajrzyjcie do nas i pobawcie się z nami:)

1. Zacznijmy od zajęć rytmicznych, pośpiewajmy i poruszajmy się troszeczkę. Nadstawcie uszy, będą różne wysokości dźwięku, czy słyszycie?:)

2. Teraz czas na ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy. Poproście rodziców o lusterko i zaproście Ich do wspólnej zabawy. Rodzic demonstruje prawidłowe wykonanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie. To zaczynamy:)
Jedziemy na wieś – dziecko wibruje wargami – naśladuje samochód jadący na wieś.
Konik – dziecko naśladuje kląskanie konika: mocno przyklejaj język ułożony szeroko przy podniebieniu i odkleja go zdecydowanym ruchem. Pracy języka towarzyszy praca warg, które raz są szeroko rozłożone, a raz ułożone w dziobek.
Krowa – dziecko naśladuje ruch żucia, poruszając dynamicznie żuchwą.
Kot oblizuje się po wypiciu mleka – dziecko przesuwa językiem po górnej i po dolnej wardze, przy szeroko otwartej jamie ustnej.
Pies gonił kota i bardzo się zmęczył – dziecko wysuwa język na brodę i dyszy.
Świnka – dziecko wysuwa wargi mocno do przodu, naśladując ryjek świnki. Myszka bawi się w chowanego – dziecko naśladuje gospodarza zamiatającego podwórko, przesuwając język od jednego do drugiego kącika ust, przy szeroko otwartych wargach.

3. Podobało Wam się powyższe ćwiczenie? Powtórzcie jeszcze raz, jakie zwierzęta naśladowaliście i zastanówcie się, jakie jeszcze inne zwierzęta można spotkać wiosną na wsi? Mam dla Was zagadki:) Posłuchajcie i spróbujcie je odgadnąć:

Krótkie nóżki, długi ryjek,
ostre kolce ciało kryją.
Ach, cóż to za dziwny zwierz?
Czy już wiesz? To mały…….(jeż)

Czerwone ma nogi,
biało – czarne piórka,
do wody przed nim żaby dają nurka… (bocian)

Skaczą po łące,
pływają w wodzie,
z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie… (żaby)

Ma dwie nóżki, choć nie bodzie,
mieszka w trawie albo w wodzie.
Domek swój jak, sami wiecie,
nosi zawsze na swym grzbiecie… (ślimak)

Że jest w ogródku łatwo zgadniecie,
skrył się, lecz widać kopczyki ziemi….(kret)

Brawo dzieciaki! Doskonale sobie poradziliście:) Teraz już wiecie, że na wsi można spotkać nie tylko zwierzęta hodowlane, ale również żaby, bociana, kreta, ślimaka, jeża i wiele innych, a może opowiecie mi jakie jeszcze zwierzęta widzieliście będąc na wsi? Spróbujcie je opisać:)

4. Teraz czas, aby troszkę się poruszać. Zapraszam Was do wspólnej zabawy w bociana i żabki:
Dzieci są żabkami i skaczą po dywanie, mówiąc przy tym kum kum kum. Rodzic jest bocianem i stoi przy dywanie mówiąc głośno kle kle kle. Na hasło „Bocian na łące” osoba będąca bocianem wbiega na dywan i łapie żabki. Żabki mogą się przed nim schronić w stawie czyli w wyznaczonym wcześniej miejscu na dywanie, np. za pomocą hula hop lub sznurka. Po złapaniu żabek następuje zmiana osoby będącej bocianem. Udanej zabawy:)

Zmęczeni? Odpocznijcie chwilkę i powiedzcie czy widzieliście już bociana? Potraficie opisać jak wygląda? Spróbujcie sami, a teraz sprawdźcie czy wszystko się zgadza:

5. Mam dla Was teraz słuchowisko „Pan Kret”. Słuchajcie uważnie i spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

Pytania do słuchowiska:
– Kto odwiedził Pana Kreta?
– Co Pan Kret dostał w prezencie?
– Co się stało, kiedy Pan Kret założył okulary?

6. Spróbujcie teraz dokończyć rysowanie ślimaka po śladzie, następnie pokolorujcie go, poniżej jest mała podpowiedź. Powodzenia:)

https://przedszkole.witoszow.szkolnastrona.pl/index.php?c=getfile&id=131

7. Czy wiecie, co jest przysmakiem ślimaków? Ślimaki głównie są roślinożerne i żywią się młodymi pędami liści. Lubią też podjadać sałatę i kapustę. Jeśli macie w domu kapustę pekińską oraz ochotę, aby trochę poeksperymentować, to zobaczcie, co dla Was przygotowałam:)
Podczas eksperymentu kapusta napije się kolorowej wody i zmieni kolor, to zaczynamy:)

– Do szklanek z ciepłą wodą, wrzucamy po jednym pasku bibuły w celu zabarwienia wody lub dodajemy barwnik spożywczy, do barwienia jajek. Już po chwili możemy zaobserwować jak woda zmienia kolor.

– Po kilkunastu minutach wyciągamy bibułę i wkładamy do każdej szklanki po jednym liściu kapusty pekińskiej.

– Teraz po prostu wystarczy być cierpliwym i czekać na efekty.

– Następnego dnia rano liście powoli zaczęły się barwić, ale nie był to jeszcze efekt na który czekaliśmy. Dopiero po kolejnej dobie nasze liście wyglądały tak jak na zdjęciu poniżej.

Życzę Wam udanej zabawy oraz cierpliwości:)

8. Teraz przygotowałam dla Was rytmiczną zabawę w jeże. Pamiętacie ją? Słuchajcie uważnie, i opowiedzcie, gdzie spacerowały jeże. To do dzieła:

9. Na zakończenie zajęć spróbujcie wykonać własnego jeża. Mam dla Was kilka propozycji.
Poniżej znajduje się link do szablonu jeża do kolorowania kredkami, malowania farbami, czy wyklejania dostępnymi materiałami. Pełna dowolność, bądźcie kreatywni:)

https://dzieciakiwdomu.pl/wp-content/uploads/2016/10/jez3-podpis.pdf

Możecie też wykonać smakowitego jeża, idealnego na drugie śniadanie. Smacznego:)

Pozdrawiam Was serdecznie:)

Pani Kasia