Drodzy Rodzice!

Przerwa od zajęć w przedszkolu to dla niektórych dzieci także przerwa od zajęć logopedycznych. Jak nietrudno się domyślić, nie służy to utrwalaniu poprawnej wymowy – zwłaszcza, że jednym z podstawowych warunków sukcesu w terapii logopedycznej jest właśnie systematyczność. Pamiętajmy, że każdy rodzic to codzienny terapeuta mowy swojego dziecka, dlatego tym bardziej teraz, kiedy jesteśmy zmuszeni do pozostania w domach, warto wykorzystać ten czas na pracę logopedyczną w domu. Wystarczy dostęp do Internetu i komputer/laptop, a jeśli dodatkowo mamy w domu drukarkę – warunki są idealne!

Serdecznie polecam stronę blog.mimowa.pl, na której znajdziemy mnóstwo zabaw logopedycznych online. Warto wypróbować kamerkę internetową jako lusterko do gimnastyki buzi i języka – dzieci to uwielbiają!

Na rynku dostępne są także książki z ćwiczeniami logopedycznymi dla dzieci w różnym wieku. Dla tych najmłodszych zdecydowanie polecam całą serię książek o Puciu autorstwa Marty Galewskiej-Kustry. Dla dzieci starszych, 5-7-letnich, które potrafią już skoncentrować się dłużej na „stolikowych” ćwiczeniach, świetne są książki Eweliny Protasewicz z serii Blok zabaw logopedycznych (Tropiciele R, Poszukiwacze SZ, Poskramiacze S, Badacze CZ, DŻ).

Tym zaś, którzy mają możliwość wydruku (w pracy lub w domu), proponuję rysopisy.eduzabawy.com, stronę autorstwa wspomnianej E. Protasewicz. Jest to zbiór atrakcyjnych, a przy tym darmowych gier, zabaw i kolorowanek (nie tylko logopedycznych), dzięki którym spędzanie czasu z dziećmi stanie się nie tylko prostsze czy ciekawsze, ale też bardziej wartościowe.

W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości związanych z rozwojem mowy Państwa dzieci, zapraszam do mailowego kontaktu (dowolskiej@gmail.com). Trzymajmy się w zdrowiu i do szybkiego zobaczenia!

Aneta Wolska
logopeda
Przedszkola nr 54 w Lublinie